Kategorie

Firmy chcą tworzyć nowe miejsca pracy

Firmy chcą tworzyć nowe miejsca pracy, fot. Fotolia
Co czwarta firma chce w tym roku stworzyć nowe miejsca pracy. Tak wynika z najnowszego badania „Plany Pracodawców” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstand i TNS. Coraz więcej firm pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą i dlatego planuje wzrost zatrudnienia. Z drugiej strony coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Czy to prawda?

Zapytaliśmy Adama Głosa, Prezesa Tax Care, firmy która właśnie szuka ponad 300 pracowników.


Wśród przedsiębiorców powiało optymizmem. Chcą tworzyć nowe miejsca pracy. Słusznie?

Reklama

Trudno mi oceniać każdego przedsiębiorcę z osobna, bo każdy ma inną sytuację finansową, ale faktycznie - polscy przedsiębiorcy mają lepsze nastroje, bo gospodarka przyspiesza. To widać, zwłaszcza, gdy rozmawiamy z klientami, a przecież oddziały Tax Care odwiedza miesięcznie blisko 7000 osób. W badaniu, które przeprowadził Instytut Badawczy Randstand poproszono biznesmenów o ocenę ich sytuacji finansowej. Aż 62 proc. osób uznało, że jest dobra, albo bardzo dobra. Z kolei 26 proc. potwierdziło, że chce zatrudnić nowych pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

To dobre wieści, ale ponoć trudno znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Z jednej strony 2 miliony osób szuka pracy, a z drugiej… co trzeci pracodawca w Polsce nie może znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Co Pan na to?

Czytałem ostatnio ciekawy raport „Niedobór talentów 2014”, który przygotowała firma Infocorp na zlecenie ManpowerGroup. Przebadano 37 tys. firm, w tym blisko 800 z naszego kraju. Problem, o którym rozmawiamy dotyczy ponoć 1/3 przedsiębiorstw. Najczęściej dotyka kraje rozwijające się. W Polsce poszukiwani są przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie i operatorzy produkcji, a zaraz za nimi menedżerowie ds. sprzedaży. Inne kraje borykają się ze znalezieniem wykwalifikowanych kierowników wyższego szczebla, pracowników sekretariatów i asystentów. U nas szczęście nie ma z nimi problemu. Ponoć co siódmy przedsiębiorca, który brał udział w badaniu, skarżył się na brak doświadczenia zawodowego u potencjalnych pracowników.

Rekomendacja jako sposób promocji firmy

A jakie są Wasze spostrzeżenia w tej kwestii? Obecnie prowadzicie rekrutację i chcecie zatrudnić ok. 300 osób. Faktycznie doświadczenie jest najważniejsze?

Reklama

Tax Care prowadzi stałą rekrutację na różne stanowiska, zarówno te związane ze sprzedażą, jak i księgowością. Oba te obszary wymagają zupełnie różnych umiejętności. Według mnie doświadczenie zawodowe jest ważne, ale nie najważniejsze. Dużo zależy od charakteru kandydata, jego nastawienia do pracy, umiejętności organizacyjnych, chęci nauki. My szukamy osób, które chcą się rozwijać, są nastawione na sukces, zależy im na dobrych efektach pracy. Cieszymy się, gdy dołączają do nas ludzie, którzy prowadziły lub prowadzą swój biznes. Bycie przedsiębiorcą dużo daje. Pozwala poznać mechanizmy, które rządzą tym rynkiem. Przedsiębiorca potrafi rozmawiać z drugim przedsiębiorcą i jest to rozmowa na podobnym poziomie.

Mówi się, że dzisiejsi pracownicy mają wygórowane żądania. Z kolei pracodawcy chcą znaleźć w gąszczu CV tzw. „perełkę”. Czasem wolą szukać dłużej, ale zatrudnić odpowiednią osobę. Co można zrobić, by pracownicy byli bardziej wykwalifikowani?

Przede wszystkim można ich samodzielnie „wykwalifikować”. Tak jak mówiłem, często liczy się nastawienie i chęć rozwoju. Doświadczenie bywa drugorzędne, gdy kandydat ma w sobie „to coś”. W dzisiejszych czasach szkolenie pracowników, oferowanie im możliwości rozwoju, nakreślenie jasnej ścieżki kariery, to jedynie początek, podstawa. Dla pracowników ważne jest też bezpieczeństwo, stabilizacja. To właśnie dlatego, jako firma, wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości. Teraz gwarantujemy wszystkim księgowym umowę o pracę, na pełen etat. Wiemy, że to dla nich ważne. Z kolei w sprzedaży pracują u nas zazwyczaj osoby, które już prowadzą swój biznes. Zawieramy z nimi umowę o współpracy, ale dbamy o to, by mieli komfort porównywalny do umowy o pracę: odpowiedni okres wypowiedzenia, stałą podstawę wynagrodzenia, prywatną opiekę medyczną etc. A propos wygórowanych żądań pracowników… Słyszałem, że krąży opinia, iż obecne pokolenie chciałoby siedzieć na facebooku, nie przemęczać się, dużo zarabiać. Jest jednak wiele przypadków, które pokazują, że tak nie jest, szczególnie w mniejszych miastach, w których problem ze znalezieniem pracy jest większy. Tam ludzie są zmotywowani, zaangażowani, chcą coś osiągnąć.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy podlegającego kontroli

Podsumowując: mamy coraz prężniej rozwijający się rynek pracy, mamy potencjalnych pracowników, którzy są mniej lub bardziej zaangażowani. Jakie mieć podejście do pracownika, by był on „rozwojowy”?

Najważniejsza jest elastyczność. Znamy przypadki karier, które nie rozwinęłyby się w naszej firmie, gdyby nie… zmiana stanowiska i obowiązków. Pracują u nas menedżerowie, którzy pracowali w księgowości, a chcieli sprzedawać lub pracowali w sprzedaży, a chcieli nauczyć się księgowości. Czasem warto im to umożliwić. Wszystko zależy od nastawienia i chęci nauki tych osób. Ważne jest też „dawanie szansy” osobom, które dopiero startują na rynku pracy. Od dawna wiadomo, że przysłowiowe „perełki” zdarzają się wśród studentów. To właśnie dlatego mamy dla nich specjalny program stażowy „Talent Certyfikowany”. W tym roku dostaliśmy blisko 300 zgłoszeń. Na pewno część ze stażystów znajdzie u nas stały etat.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

  Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

  Deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów planuje poszerzenie listy deklaracji podatkowych, które mogą być podpisywane elektronicznie o deklaracje akcyzowe AKC-UAKZ i AKC-KZ. Ponadto możliwe będzie opatrywanie podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US) oraz podań w sprawach dotyczących podatku akcyzowego − przesyłanych przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

  Nadużywanie prawa przez organy podatkowe będzie utrudnione

  Postępowanie podatkowe. Fiskus decydując się na bezpodstawne wszczęcie postępowania podatkowego naraża się na ryzyko uchylenia decyzji administracyjnej i utratę kompetencji do zmiany rozliczenia podatkowego podatnika.

  Spłata zaległości podatkowej przez członka zarządu

  Zobowiązania podatkowe spółki. Organ podatkowy dochodził od członka zarządu spółki spłaty zobowiązań podatkowych, które już nie istniały.

  MF zaprasza na XII Forum Cen Transferowych – 24 czerwca 2021 r.

  Ministerstwo Finansów informuje, że XII edycja Forum Cen Transferowych (FCT) odbędzie się online 24 czerwca 2021 r. Zgłoszenie udziału można przesłać do 18 czerwca 2021 r. (piątek).

  Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) - nowe przepisy od listopada 2021 r.

  Crowdfunding - nowe przepisy od listopada 2021 r. Trwają prace nad przepisami (ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych), które uregulują rynek finansowania społecznościowego. Platformy, które się tym zajmują, zgodnie z proponowaną ustawą będą działać zgodnie z licencją i podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zwiększy się jednak kwota – z 1 mln do 5 mln euro – którą będą mogły pozyskać w ramach crowdfundingu. Podwyższony limit zacznie obowiązywać od listopada 2023 roku. – W krótkim terminie nowe przepisy zapewnią w miarę bezpieczne funkcjonowanie rynku, w długiej perspektywie mogą umożliwić rozwój platform, również za granicą – ocenia Artur Granicki, prezes Navigator Crowd.

  Polskie Ład. Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego od 2022 r.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze od 2022 r. W ramach programu Polski Ład ma nastąpić podniesienie stawki dopłaty do 110 zł na hektar. Wypłata dopłat według podwyższonej stawki ma nastąpić w I połowie 2022 r.

  Polski Ład - wsparcie dla rolnictwa

  Polski Ład - rolnictwo. 12 czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas debaty dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa, przedstawił szereg pozytywnych zmian jakie czekają rolników. Ważniejsze zmiany, to: wyższe dopłaty do paliwa dla rolników, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, kodeks rolny, E-okienko dla rolnika, cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

  Podwyżki stawek podatkowych i podatki korporacyjne

  Podwyżki podatków. Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych, kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że największym zmianom podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.