| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek Religi zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego

Podatek Religi zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego

PKPP Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. podatek Religi - poinformowała Konfederacja w poniedziałek. Przedsiębiorcy twierdzą, że opłata została wprowadzona niezgodnie z prawem.

"PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją tzw. podatku Religi. Główne zastrzeżenia do projektu to naruszenie zasady przyzwoitej legislacji, wprowadzenie opłaty niezgodnie z prawem i naruszenie zasady trójpodziału władzy" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.


Tzw. podatek Religi, który obowiązuje od 1 października 2007 roku, to opłata ryczałtowa, za pomocą której ma być finansowane leczenie ofiar wypadków drogowych. Dodatkowa opłata w wysokości 12 proc. składki OC przekazywana jest do Narodowego Funduszu Zdrowia.


W ubiegłym roku opłatę zaskarżyła do Trybunału Platforma Obywatelska, jednak wniosek nie został rozpatrzony w wyniku skrócenia kadencji Sejmu.


Według ekspertów PKPP Lewiatan, opłata przygotowana przez ministra zdrowia w rządzie PiS Zbigniewa Religę, posiada cechy podatku: ma charakter pieniężny i przymusowy, a fundusze są przeznaczane na realizację zadań publicznych, do których powołany jest NFZ.


"Podatek ten natomiast nie został wprowadzony w życie z nowym rokiem podatkowym, do czego zobowiązuje konstytucja. Ponadto jego wysokość będzie określona w drodze rozporządzenia ministra zdrowia. Ustawowe określenie wysokości składki OC na poziomie 12 proc. będzie miało zastosowanie jedynie do końca 2008 roku" - czytamy.


Ponadto - zdaniem przedsiębiorców - naruszona została zasada przyzwoitej legislacji, ze względu na zbyt krótki okres vacatio legis (okres pomiędzy publikacją aktu prawnego, a jego wejściem w życie).


PKPP Lewiatan przypomina, że nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ubezpieczyciele mieli niewiele ponad dwa miesiące na dostosowanie się do nowego prawa, natomiast zakres działań związanych z jego wdrożeniem powinien zająć nawet pół roku.


"Uważamy ponadto, że ustawa narusza między innymi zasadę trójpodziału władzy, wolności działalności gospodarczej oraz równości" - czytamy w komunikacie "Lewiatana".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »