reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej podatników obniży podatek

Więcej podatników obniży podatek

Podatnik, który zapłacił rolnikowi ryczałtowemu za nabywane produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR, będzie mógł odliczyć podatek naliczony.


ZMIANA PRAWA

Senat przyjął wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i podjął uchwałę w sprawie wniesienia senackiej nowelizacji do Sejmu. Ustawa zakłada zmianę przepisu pozbawiającego prawa do odliczenia podatku naliczonego podatników, którzy za zakupione produkty rolne zapłacili rolnikowi ryczałtowemu przed wystawieniem faktury VAT RR (art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT; Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Nabywcy, którzy dokonali przedpłaty, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mają możliwości podania w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty numeru i daty wystawienia faktury, a zatem nie spełniają jednego z warunków odliczenia. Jeżeli parlament uchwali proponowaną zmianę przepisu, podatnicy będą mogli podawać dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty na wystawionej fakturze.

Ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2007 r., który uznał za niezgodny z konstytucją analogiczny przepis obowiązujący na gruncie poprzedniej ustawy o VAT.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama