reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ewidencja leasingu będzie łatwiejsza

Ewidencja leasingu będzie łatwiejsza

Komitet Standardów przyjął standard krajowy dotyczący ewidencji księgowej umów leasingu.


Na wczorajszym posiedzeniu Komitet Standardów Rachunkowości przyjął krajowy standard Leasing, dzierżawa, najem - poinformowała Gazetę Prawną Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu.

Standard przedstawia zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań wynikających z umów leasingu, najmu, dzierżawy.

W standardzie można odnaleźć m.in. wyjaśnienia dotyczące amortyzacji przedmiotu umowy, możliwości przedłużenia lub wypowiedzenia umowy, a także rozwiązania dotyczące ujmowania w księgach rachunkowych opłat zależnych od zmiennych kursów walut czy też kosztów związanych z zawarciem umowy leasingu. Przykładowo przy leasingu finansowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

W standardzie określono, że jeżeli umowa nie przewiduje, że korzystający uzyska tytuł własności przedmiotu umowy na koniec okresu leasingu (bez dodatkowej opłaty lub za opłatą końcową), to powinien składnik aktywów w całości zamortyzować przez okres leasingu lub okres użytkowania (jeżeli ten byłby krótszy).

Jeżeli natomiast umowa przewiduje, że korzystający uzyska tytuł własności, składnik aktywów amortyzuje się przez okres jego ekonomicznej użyteczności.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama