| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie zwrot dla rolników

Będzie zwrot dla rolników

Od 1 maja 2008 r. zwrot VAT dla rolników ryczałtowych wzrośnie do 6 proc. Jednocześnie podwyższona zostanie stawka VAT na środki produkcji rolnictwa.


NOWE PRAWO

Sejm jednogłośnie uchwalił zmiany w ustawie o VAT dotyczące rolników ryczałtowych. Rządowa nowelizacja wprowadza podwyżkę stawki zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych z 5 do 6 proc. Ma to zrekompensować rolnikom podwyżkę stawki VAT na środki produkcji rolnictwa, tj. środki ochrony roślin i nawozy. Przypomnijmy, że 30 kwietnia 2008 r. kończy się okres przejściowy, w którym Polska mogła stosować bardzo niską, 3-proc. stawkę na środki produkcji rolnictwa. Po tej dacie VAT na nawozy i środki ochrony roślin wzrośnie do 7 proc. Wprowadzane zmiany w stawkach mają być neutralne zarówno z punktu widzenia rolników ryczałtowych, jak i budżetu państwa.

Nowelizacja zawiera również odpowiedni przepis przejściowy w związku z uzyskaniem przez Polskę zgody Komisji Europejskiej na przedłużenie stosowania 3-proc. stawki w odniesieniu do dostaw produktów spożywczych. Umożliwia on stosowanie stawki w wysokości 3 proc. na nieprzetworzone produkty rolne, tj. zboża, ziemniaki, mięso, jajka, czy mleko do 31 grudnia 2010 r., z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »