reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

IFK poleca: Ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

20 stycznia 2016 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Do tego dnia należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.

Podatnicy – rozpoczynając działalność gospodarczą i rejestrując ją na formularzu CEIDG-1 – składają oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w tym formularzu, zakreślając odpowiednio, czy wybierają zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany czy kartę podatkową (przy wyborze karty podatkowej podatnicy mogą dodatkowo złożyć formularz PIT-16).

Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej

Od 19 maja 2016 r. do przepisów updof i uzpd zostaną dodane regulacje, z których wprost będzie wynikało, że również podatnicy kontynuujący działalność będą mogli zgłaszać wybór określonej formy opodatkowania na formularzu CEIDG. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, nie będą już musieli składać zawiadomienia w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik w kolejnym roku podatkowym kontynuuje tę samą formę opodatkowania, nie musi składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Podatnik powinien złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania wówczas, gdy od kolejnego roku zamierza ją zmienić.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Wybór formy opodatkowania w 2016 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama