reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi targowe nie będą reklamą

Usługi targowe nie będą reklamą

Miejsce świadczenia usług organizowania targów i wystaw będzie określane w miejscu faktycznego ich wykonywania.

MF o opodatkowaniu VAT organizacji wystaw


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów nie zamierza nowelizować ustawy o VAT w kierunku zaliczenia usług targowych do usług reklamy. Resort w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 1094) poinformował, że kwestia niejednolitego traktowania usług targowych dla celów opodatkowania podatkiem od wartości dodanej została dostrzeżona w Unii Europejskiej.

W rezultacie 12 lutego 2008 r. wydana została Dyrektywa Rady 2008/8/WE zmieniająca Dyrektywę 2006/112/WE w zakresie miejsca świadczenia usług. MF podkreśliło, że nowe przepisy dyrektywy jednoznacznie określają, że miejscem świadczenia takich usług, jak organizowanie targów i wystaw, jest miejsce, w którym ta działalność jest wykonywana. Nie daje to możliwości uznania tych usług jako usług reklamowych. MF poinformowało ponadto, że takie rozwiązanie przewiduje również projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany w resorcie.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie zwierają szczególnych uregulowań w zakresie opodatkowania usług organizowania targów i wystaw. Istotne znaczenie dla opodatkowania takich usług ma zatem obecnie zdefiniowanie rodzaju wykonywanych czynności oraz prawidłowe określenie miejsca ich świadczenia. W ocenie resortu, w przypadku świadczenia kompleksowych usług organizowania targów i wystaw, które jako usługę główną obejmują wynajem powierzchni wystawienniczej, usługi takie powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomościami. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama