| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT, Ordynacji podatkowej i kks w 2016 roku

Zmiany w VAT, Ordynacji podatkowej i kks w 2016 roku

Rząd planuje zmiany w VAT, Ordynacji podatkowej i Kodeksie karnym skarbowym, które mają na celu ograniczenie skali nadużyć w VAT. Zmiany mają dotyczyć m.in. o likwidacji możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych, wprowadzenia dla niektórych podatników obowiązku składania deklaracji i informacji podsumowujących za okresy miesięczne wyłącznie drogą elektroniczną i rozszerzenia solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowanym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisano, że istnieje potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego, które przyczynią się do ograniczenia skali nadużyć w podatku od towarów i usług.

Wśród rozwiązań, które miałyby się przyczynić do osiągnięcia tego celu wskazano m.in. likwidację możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych, czy wprowadzenie dla niektórych podatników obowiązku składania deklaracji i informacji podsumowujących za okresy miesięczne wyłącznie drogą elektroniczną.

Planowane jest też wprowadzenie limitu, po przekroczeniu którego będzie stosowany mechanizm odwróconego obciążenia dla transakcji, których przedmiotem są wszystkie towary objęte tym mechanizmem. Plany legislacyjne rządu obejmują także rozszerzenie odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zobowiązania sprzedawcy, a także rozszerzenie odpowiedzialności solidarnej na przedstawiciela podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą.

Polecamy: Biuletyn VAT

Inna przewidywana zmiana przewiduje odmowę rejestracji podmiotu jako podatnika VAT w przypadku, gdy czynności sprawdzające wykażą, iż podmiot ten nie istnieje lub nie można się z nim skontaktować. Ponadto doprecyzowane mają zostać przesłanki warunkujące wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT czynnych.

Rząd zamierza też zmodyfikować zakres ochrony przewidzianej w związku z uzyskaniem interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w VAT oraz przyznać podmiotom stosującym się do broszur informacyjnych MF ochrony prawnej.

Zmiany mają też objąć kodeks karny skarbowy. Chodzi o zaostrzenie sankcji w związku z wystawianiem tzw. pustych faktur lub posługiwania się nimi.

Za przygotowanie odpowiednich projektów nowelizacji odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »