REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT

Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT
Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące VAT mogą ograniczyć wyłudzenia tego podatku w krajach Unii Europejskiej. Żeby jednak było to skuteczne w naszym kraju, musi równocześnie zniknąć tzw. odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami - powiedział Mariusz Cieśla z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

KE przedstawiła ostatnio plan działań ws. podatku VAT, który ma pomóc uszczelnić system, ale równocześnie uprościć regulacje i dać państwom więcej swobody przy obniżaniu stawek. Obecny system VAT dla handlu ponadgranicznego pochodzi z 1993 r. Początkowo został pomyślany jako przejściowy, dlatego nie jest pozbawiony luk, które wykorzystują oszuści. Plan KE przewiduje przedstawienie w przyszłym roku nowych zasad, które mają utworzyć jednolity europejski obszar VAT. W jego ramach transakcje transgraniczne byłyby nadal opodatkowane według stawek państwa członkowskiego przeznaczenia (tzw. zasada miejsca przeznaczenia), jednak sposób pobierania podatków byłby stopniowo zmieniany, tak aby zapewnić skuteczniejszą ochronę przed oszustwami. Transakcje transgraniczne byłyby zatem traktowane tak samo jak operacje wewnątrz kraju.

REKLAMA

Autopromocja

VAT to jedno z głównych źródeł przychodów rządowych. W 2014 wpływy z tego podatku w skali UE wynosiły prawie bilion euro, co odpowiada około 7 proc. unijnego PKB.

Narzędzia informatyczne pomogą walczyć z oszustwami w VAT

"Czy przełoży się to na spadek wyłudzeń VAT? Z pewnością tak, ale zwracam uwagę, że pozostaną nadal obszary wewnątrzkrajowe, gdzie stosuje się odwrotne obciążenie. W tych obszarach również zaczną uaktywniać się przestępcy wyłudzający VAT, o ile już tego nie robią. Zatem jeżeli zniknie zwolnienie z podatku VAT stosowane dla dostaw do innych krajów UE, musi równocześnie zniknąć odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami na rynku krajowym" - podkreślił Cieśla w komentarzu dla PAP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert zwrócił uwagę, że dotychczasowe rozwiązania w handlu między poszczególnymi krajami UE są "utrwaloną prowizorką". "Docelowy system VAT w zakresie obrotu wewnątrzunijnego miał być wprowadzony w 1997 roku i miał polegać na opodatkowaniu towarów stawkami opartymi na zasadzie pochodzenia towaru. Był on potem przedłużany i trwa do dzisiaj" - wyjaśnił.

"Na tak zwany okres przejściowy przyjęto w 1993 r. mieszany system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych oparty na jednoczesnym użyciu zasady przeznaczenia oraz zasady pochodzenia. Polega on na stosowaniu zwolnienia z opodatkowania towaru w kraju dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkowaniu towaru przez jego nabywcę stawką kraju docelowego. Często nazywany jest odwrotnym obciążeniem, ponieważ obciążany podatkiem jest nabywca towaru, nie jego sprzedawca" - tłumaczył Mariusz Cieśla.

MF chce zmniejszyć lukę VAT - w 2017 r. nie zmienią się stawki VAT

Jak dodał, stanowi to jednak niejako wyłom w opodatkowaniu towarów podatkiem VAT, gdyż w tym przypadku dostawca towaru do innego kraju UE w swoim kraju podatku VAT w ogóle nie nalicza. "Na tym właśnie korzystają przestępcy, realizując różne schematy wyłudzeń podatku VAT polegające najczęściej na odliczaniu podatku związanego z realizowaną, nieopodatkowaną dostawą na rzecz zagranicznego kontrahenta" - podkreślił.

"Głównym powodem przyjęcia systemu przejściowego były problemy rozliczania się pomiędzy krajami członkowskimi z zebranych podatków oraz problemy podatników, którzy mieliby obowiązek stosowania przepisów i stawek krajów docelowych" - wskazał Mariusz Cieśla.

Z uwagi na dokonany postęp techniczny - przekonywał - coś co było wręcz niemożliwe w 1993 roku, jest w tej chwili znacznie uproszczone. "O ile w latach dziewięćdziesiątych rozliczanie transakcji przez dostawców do innych krajów w stawkach VAT właściwych dla kraju przeznaczenia wiązało się z wieloma zabiegami, tak w czasach wszechobecnych komputerów i internetu, rozliczanie dostaw i stosowanie stawek krajów przeznaczenia nie powinno być już dużą trudnością. Przy odpowiednim opracowaniu procedur publikacji informacji przez poszczególne kraje członkowskie, wprowadzeniu narzędzi informatycznych np. do programów wystawiających faktury dostępnych dla podatników na zasadzie wolnej licencji, naliczanie podatku należnego w stawce kraju przeznaczenia byłoby praktycznie niekłopotliwe" - uważa ekspert.


Również - jak dodał - "prawidłowe i szybkie przekazywanie zebranego w ten sposób podatku VAT pomiędzy krajami członkowskimi przy obecnej informatyzacji przesyłu danych oraz bankowości elektronicznej nie może być już postrzegane jako niemożliwe". "Przy przepisach regulujących rozliczenia pomiędzy administracjami krajów członkowskich uwzględniających potrącenie wzajemnych wierzytelności z tytułu podatku VAT należnego, przesyły finansowe nie byłyby prawdopodobnie zbyt duże, zwłaszcza pomiędzy krajami o zrównoważonym poziomie wymiany towarowej i zbliżonej stawce podatkowej" - ocenił Mariusz Cieśla.

Plan KE przewiduje też stworzenie ogólnoeuropejskiego portalu internetowego, który oferowałby firmom prosty system poboru VAT, a państwom członkowskim – solidniejszy system gromadzenia dochodów.

Komisja chce też dać więcej swobody państwom członkowskim, jeśli chodzi o ustalanie stawek. Zgodnie z obecnymi rozwiązaniami stolice muszą przestrzegać określonego wykazu towarów i usług, co do których można stosować zerowe lub obniżone stawki VAT.

Odwrócony VAT na stal zmniejszył wyłudzenia

KE zapowiedziała, że przed końcem roku przedstawi też projekt ws. unowocześnienia i uproszczenia podatku VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego. Chodzi m.in. o umożliwienie stosowania takich samych, obniżonych stawek do e-książek czy elektronicznych gazet, jak do tradycyjnych publikacji papierowych. W 2017 r. przedstawiony ma zostać pakiet przepisów upraszczających VAT, który będzie miał na celu wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i ułatwianie im handlu międzynarodowego.

Minister finansów Paweł Szałamacha oświadczył, że docenia inicjatywę KE. "To dobrze, że dostrzegła, jak bardzo system przejściowy wprowadzony w latach dziewięćdziesiątych jest wykorzystywany przez oszustów. Zdajemy sobie sprawę z tego problemu i już przygotowaliśmy pewne rozwiązania na polu krajowym (m.in. klauzula o unikaniu opodatkowania, obniżenie limitu płatności gotówkowych). Finalizujemy rozwiązania legislacyjne, pracujemy nad informatycznymi i nowym kształtem instytucji fiskusa tj. Krajową Administracją Skarbową. Aby wyeliminować tę patologię potrzebne są także inicjatywy na szczeblu unijnym i dlatego (...) informacja z Brukseli jak najbardziej nas ucieszyła” - wskazał. (PAP)

son/ luo/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA