| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady wynagradzania menedżerów

Nowe zasady wynagradzania menedżerów

Członkowie organów zarządzających i nadzorczych w spółkach handlowych z udziałem Skarbu Państwa będą wynagradzani w zależności od bieżącej sytuacji spółki, jej wielkości, skali prowadzonej działalności oraz ponoszonej przez te osoby odpowiedzialności. Ponadto wynagrodzenia menedżerów zatrudnionych na kontraktach cywilnoprawnych będą objęte ograniczeniami wynikającymi z ustawy kominowej. Zmiany w tym zakresie weszły w życie 9 września 2016 r.

Zasady wynagradzania członków organów zarządzających i nadzorczych w spółkach handlowych z udziałem Skarbu Państwa, dotychczas uregulowane w ustawie kominowej, będzie określać ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Menedżerowie na kontraktach cywilnoprawnych nie będą w żaden sposób wyłączeni spod zakresu ustawy kominowej, a zatem ich wynagrodzenia będą objęte ograniczeniami wynikającymi z tej ustawy.

Wprowadzenie wskazanej ustawy i w konsekwencji znowelizowanie ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej ustawa kominowa) ma na celu skuteczne przeciwdziałanie potencjalnym nadużyciom w zakresie wynagradzania organów zarządzających w spółkach Skarbu Państwa.

W wyniku zmian z zakresu ustawy kominowej zostały wyłączone:

  • jednoosobowe spółki prawa handlowego utworzone przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • spółki prawa handlowego, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji,
  • spółki prawa handlowego, w których udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji,
  • spółki prawa handlowego, w których udział wymienionych wyżej spółek przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Zasady ustalania wynagrodzeń osób zarządzających tymi podmiotami będzie regulować odrębna ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

Omawiana nowelizacja uchyla art. 3 ustawy kominowej, zgodnie z którym wskazana ustawa ma również zastosowanie do osoby fizycznej i spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz osoby prawnej, z którą m.in. przedsiębiorstwo państwowe czy jednoosobowa spółka handlowa utworzona przez Skarb Państwa zawarły umowę o świadczeniu usług w zakresie zarządzania.

Stosowanie ustawy kominowej do takiego podmiotu było wyłączone, jeżeli ustanowił on zabezpieczenie osobowe lub rzeczowe ewentualnych roszczeń powstałych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy albo na własny koszt ubezpieczył się lub ubezpieczył osobę wskazaną do pełnienia funkcji członka zarządu od odpowiedzialności cywilnej powstałej w związku z zarządzaniem. Zatem w takiej sytuacji możliwe było swobodne, bez stosowania limitów z ustawy kominowej, ustalanie wysokości wynagrodzeń np. członków zarządu spółki, co często prowadziło do nadużyć w tym zakresie. Po zmianach do osób/podmiotów zarządzających na podstawie umów o świadczenie usług w tym zakresie w każdym przypadku trzeba będzie stosować przepisy ustawy kominowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak po zmianach będą wynagradzani menedżerowie w spółkach Skarbu Państwa" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »