reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zgłoszenia dokonamy na nowym formularzu

Zgłoszenia dokonamy na nowym formularzu

Zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych wprowadza nowy formularz SD-Z2.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano zmiany w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Przypomnijmy: formularz ten muszą składać w urzędzie skarbowym członkowie najbliższej rodziny w ciągu miesiąca od nabycia majątku, jeśli chcą skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Obecnie obowiązuje formularz SD-Z1. Opublikowane właśnie zmienione rozporządzenie zawiera załącznik z innym formularzem - SD-Z2. Nowy druk nieco różni się od dotychczasowego. I tak np. w formularzu SD-Z1 trzeba podać datę powstania obowiązku podatkowego. W druku SD-Z2 oprócz tego trzeba będzie również wpisać datę nabycia. W nowym formularzu w części przeznaczonej na dane spadkodawcy, darczyńcy itp., nie ma już pozycji - Rodzaj podmiotu. To jednak nie koniec zmian. W formularzu SD-Z1 jest pozycja, w której należy wpisać REGON/PESEL. W druku SD-Z2 pozostał tylko PESEL. Przewidziano natomiast odrębną część dotyczącą sposobu przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

Oprócz załącznika dokonano również zmiany w treści rozporządzenia. Zgodnie z nowymi przepisami, zgłoszenie będzie musiało zawierać m.in. dane identyfikujące spadkodawcę, darczyńcę lub inną osobę, od której lub po której zostały nabyte własność rzeczy lub prawa majątkowe, oraz adres zamieszkania tej osoby. Nastąpi zatem pewna modyfikacja w porównaniu z obecnym brzmieniem tego przepisu.

Zmienione rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 77, poz. 457. Zacznie ono obowiązywać od 1 lipca tego roku.

2008

do końca tego roku podatnicy będą mogli składać zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-Z1

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama