| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy dokonujący przedpłaty odliczą VAT

Podatnicy dokonujący przedpłaty odliczą VAT

Podatnicy, którzy za nabywane produkty rolne zapłacą rolnikowi ryczałtowemu przed wystawieniem faktury RR, odliczą podatek naliczony.


ZMIANA PRAWA

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowej nowelizacji ustawy o VAT. Projekt likwiduje niezgodność z konstytucją obowiązujących regulacji pozbawiających podatników dokonujących przedpłaty rolnikowi ryczałtowemu prawa do odliczenia podatku naliczonego za nabywane produkty rolne. Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta, wyjaśnia, że zmiana przepisu art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT spowoduje, że podatek należny zawarty na wystawionej przez nabywcę fakturze VAT RR stanie się podatkiem naliczonym również w tym przypadku, gdy nabywca towarów dokona na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego przedpłaty na zakup towarów udokumentowanych tą fakturą i przedpłata ta dokonana będzie przed wystawieniem faktury.

- Nabywca towaru wystawiający w takim przypadku fakturę VAT RR zobowiązany będzie do umieszczenia na niej adnotacji o danych identyfikujących dokonanie wcześniejszej zapłaty - tłumaczy Zygmunt Tabisz.

W trakcie drugiego czytania zgłoszona została poprawka. Przywraca ona usunięty wcześniej przepis umożliwiający stosowanie ustawy do podatników, którzy dokonali przedpłaty rolnikowi ryczałtowemu przed jej wejściem w życie. Ustawa została skierowana do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia zmiany.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK