REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy wolą liniowy PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na otwarcie swojego biznesu, z roku na rok chętniej wybierają opodatkowanie liniowym PIT. Również więcej podatników złożyło PIT-36L za 2007 niż za 2006 rok.

Z danych, jakie zebraliśmy w izbach skarbowych, wynika, że przedsiębiorcy chętniej decydują się na wybór liniowego PIT niż np. zasad ogólnych, co potwierdza m.in. liczba złożonych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania. Również ze wstępnych danych podsumowujących rozliczenie liniowego PIT za 2007 rok wynika, że zeznań PIT-36L wpływa do urzędów skarbowych więcej niż w rozliczeniu za 2006 rok.

REKLAMA

Autopromocja

Wybór opodatkowania

Od 2004 roku podatnicy mają możliwość rozliczania się z tytułu prowadzonej działalności podatkiem liniowym. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach zwraca uwagę, że liczba podatników rozliczających się podatkiem liniowym z roku na rok wzrasta. W drugim roku obowiązywania przepisów o podatku liniowym ich wzrost wynosił 34 proc. w stosunku do roku pierwszego. Natomiast w trzecim roku był również wyższy o 26 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że w 2007 roku 19 229 podatników województwa zachodniopomorskiego wybrało opodatkowanie podatkiem liniowym (otwarte obowiązki podatkowe w tym zakresie na 31 grudnia 2007 r.).

- Podatników, którzy w 2008 roku wybrali formę opodatkowania podatkiem liniowym, było w województwie lubelskim 2262 - wskazuje Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczny PIT

Są już znane wstępne dane dotyczące rozliczenia za 2007 rok podatników płacących 19-proc. liniowy PIT. Z danych Małgorzaty Brzozy wynika, że na 30 kwietnia 2008 r. urzędy skarbowe województwa zachodniopomorskiego wprowadziły do systemu POLTAX 11 327 zeznań PIT-36L.

- Nie są to pełne dane, ponieważ na bieżąco do systemu wprowadzane są zeznania złożone w ostatnich dniach kwietnia, a ponadto wciąż napływają zeznania składane za pośrednictwem poczty. W roku 2006 złożono 15 733 zeznania PIT-36L, w 2005 - 12 471, w 2004 - 9407 - podkreśla Małgorzata Brzoza.

Podobnie jest w województwie lubelskim.

- Według stanu na 5 maja 2008 r. (są to niepełne dane) PIT-36L złożyło 12 998 podatników wobec 12 428 w roku 2007 (rozliczenie za 2006 rok) - stwierdza Marta Szpakowska.

Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy podkreśla, że w województwie kujawsko-pomorskim w 2008 roku według wstępnych danych złożono 13 741 zeznań PIT-36L.

- Urzędy skarbowe województwa kujawsko-pomorskiego obserwują tendencję wzrostową odnośnie do liczby podatników wybierających tę formę rozliczania podatku - uważa Maciej Cichański.

Także Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że za 2007 rok 18 452 podatników rozliczyło PIT-36L.

- Przypominam, że dane dotyczą stanu wprowadzonych dokumentów do systemu POLTAX na 30 kwietnia 2008 r. Nie obejmują zeznań, które wpłynęły do nas pocztą w maju, oraz tych, które czekają na wprowadzenie - konkluduje Magdalena Kobos.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatnicy liniowego PIT

19 proc. wynosi liniowa stawka PIT dla przedsiębiorców

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA