REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy wolą liniowy PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na otwarcie swojego biznesu, z roku na rok chętniej wybierają opodatkowanie liniowym PIT. Również więcej podatników złożyło PIT-36L za 2007 niż za 2006 rok.

Z danych, jakie zebraliśmy w izbach skarbowych, wynika, że przedsiębiorcy chętniej decydują się na wybór liniowego PIT niż np. zasad ogólnych, co potwierdza m.in. liczba złożonych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania. Również ze wstępnych danych podsumowujących rozliczenie liniowego PIT za 2007 rok wynika, że zeznań PIT-36L wpływa do urzędów skarbowych więcej niż w rozliczeniu za 2006 rok.

Autopromocja

Wybór opodatkowania

Od 2004 roku podatnicy mają możliwość rozliczania się z tytułu prowadzonej działalności podatkiem liniowym. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach zwraca uwagę, że liczba podatników rozliczających się podatkiem liniowym z roku na rok wzrasta. W drugim roku obowiązywania przepisów o podatku liniowym ich wzrost wynosił 34 proc. w stosunku do roku pierwszego. Natomiast w trzecim roku był również wyższy o 26 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że w 2007 roku 19 229 podatników województwa zachodniopomorskiego wybrało opodatkowanie podatkiem liniowym (otwarte obowiązki podatkowe w tym zakresie na 31 grudnia 2007 r.).

- Podatników, którzy w 2008 roku wybrali formę opodatkowania podatkiem liniowym, było w województwie lubelskim 2262 - wskazuje Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczny PIT

Są już znane wstępne dane dotyczące rozliczenia za 2007 rok podatników płacących 19-proc. liniowy PIT. Z danych Małgorzaty Brzozy wynika, że na 30 kwietnia 2008 r. urzędy skarbowe województwa zachodniopomorskiego wprowadziły do systemu POLTAX 11 327 zeznań PIT-36L.

- Nie są to pełne dane, ponieważ na bieżąco do systemu wprowadzane są zeznania złożone w ostatnich dniach kwietnia, a ponadto wciąż napływają zeznania składane za pośrednictwem poczty. W roku 2006 złożono 15 733 zeznania PIT-36L, w 2005 - 12 471, w 2004 - 9407 - podkreśla Małgorzata Brzoza.

Podobnie jest w województwie lubelskim.

- Według stanu na 5 maja 2008 r. (są to niepełne dane) PIT-36L złożyło 12 998 podatników wobec 12 428 w roku 2007 (rozliczenie za 2006 rok) - stwierdza Marta Szpakowska.

Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy podkreśla, że w województwie kujawsko-pomorskim w 2008 roku według wstępnych danych złożono 13 741 zeznań PIT-36L.

- Urzędy skarbowe województwa kujawsko-pomorskiego obserwują tendencję wzrostową odnośnie do liczby podatników wybierających tę formę rozliczania podatku - uważa Maciej Cichański.

Także Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że za 2007 rok 18 452 podatników rozliczyło PIT-36L.

- Przypominam, że dane dotyczą stanu wprowadzonych dokumentów do systemu POLTAX na 30 kwietnia 2008 r. Nie obejmują zeznań, które wpłynęły do nas pocztą w maju, oraz tych, które czekają na wprowadzenie - konkluduje Magdalena Kobos.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Podatnicy liniowego PIT

19 proc. wynosi liniowa stawka PIT dla przedsiębiorców

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA