reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą skorzystają z okresowego zwolnienia z VAT ze sprzedaży towarów.


ZMIANA PRAWA

Rozszerzenie zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym na podatników będących osobami fizycznymi, to jedna z propozycji Komisji Przyjazne Państwo. Zdaniem Anny Łukaszewicz-Obierskiej, radcy prawnego, wspólnika w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, proponowana zmiana przepisu art. 14 ust. 7 ustawy o VAT ma na celu ujednolicenie sytuacji prawno podatkowej wspólników spółek nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

- Kazuistyczny charakter wielu zwolnień przewidzianych przez ustawę o VAT często powoduje, iż ustawodawca nie przewidzi wszystkich możliwych sytuacji - wskazuje nasza rozmówczyni.

Anna Łukaszewicz-Obierska wyjaśnia, że obecna regulacja przewiduje zwolnienie z VAT sprzedaży towarów wytworzonych tylko w spółce nieposiadającej osobowości prawnej, po jej uprzednim opodatkowaniu w ramach likwidacji spółki według spisu z natury. Dotychczasowe zwolnienie nie obejmuje osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej innej niż w formie spó- łek nieposiadających osobowości prawnej.

- Przepis ten ma charakter typowego bubla legislacyjnego, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowanie towarów własnej produkcji w momencie likwidacji, obejmuje spółki cywilne i handlowe nieposiadające osobowości prawnej, jak i osoby fizyczne będące podatnikami VAT - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska.

W ocenie naszej rozmówczyni całkowicie nieracjonalne jest zatem ograniczenie zakresu podmiotowego dotychczasowego zwolnienia przewidziane w ust. 7 tylko do spółek z pominięciem osób fizycznych prowadzących indywidualnie działalność gospodarczą.

Ważne!

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą w okresie, gdy ich magazyny są pełne towaru, nie będą zmuszone np. do sprzedaży towaru przed likwidacją

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama