| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach z 0 proc. VAT

Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach z 0 proc. VAT

Materiały budowlane darowane poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach będą korzystać z 0 proc. stawki VAT - takie rozwiązanie przewiduje projekt zmiany rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek VAT oraz warunków stosowania obniżonych stawek. Nowe przepisy mają wejść w życie w dniu ogłoszenia.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia z 25 sierpnia 2017 r. zmieniający rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Zostało ono wydane w związku z katastrofalnymi w skutkach żywiołami, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych. Zmiany będą dotyczyć osób fizycznych oraz podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, ochrony zdrowia, w zakresie opieki społecznej, opieki nad dziećmi i młodzieżą, czy zbiorowego zakwaterowania uczniów lub studentów.

Preferencyjna stawka będzie stosowana do darowizn materiałów budowlanych, które otrzymają wyżej wymienione podmioty, dysponujące nieruchomościami położonymi na terenach gmin znajdujących się w wykazie samorządów, które ucierpiały w nawałnicach.

Szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. określony został w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. poz. 1547).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W celu zapobieżenia potencjalnym nadużyciom 0 proc. stawka VAT będzie obowiązywała pod warunkiem zawarcia umowy darowizny w formie pisemnej pomiędzy sprzedawcą a poszkodowanym oraz przedłożenia przez poszkodowanego odpowiedniego dokumentu potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości.

W przypadku osób fizycznych jest to potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego sporządzonego przez ośrodek pomocy społecznej. Kwestionariusz ten sporządzany jest w każdym przypadku, gdy osoba ubiega się o pomoc w sytuacji poniesienia szkód wynikłych z klęski żywiołowej i jest dokumentem, zatem nie ma potrzeby ubiegania się o dodatkowe zaświadczenie. Pozostałe podmioty muszą przedłożyć zaświadczenie wydane przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do godz. 12 w dniu 28 sierpnia 2017. Resort finansów przewiduje, że projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Ponadto, osoby poszkodowane przez nawałnice skorzystają ze zwolnienia z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnienie będzie miało zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy, począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r. Takie rozwiązanie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników, które weszło w życie 25 sierpnia 2017 r.

Zobacz: Zwolnienie z podatku od darowizn poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »