| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D

Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie skorzystało z żadnych zwolnień z CIT. Nie odliczało też darowizn w rozumieniu ustawy o CIT i ich nie otrzymało. Otrzymało jednak inne darowizny. Czy powinno je wykazać w załączniku CIT-D do zeznania?

NIE. W załączniku do zeznania rocznego CIT-8 trzeba wykazać jedynie darowizny wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7). Stanowisko takie zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-409/16/KP). Wyjaśnił w niej, że zgodnie z art. 18 ust. 1g ustawy o CIT podatnicy korzystający z odliczenia darowizn wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 7 oraz wynikających z innych ustaw muszą wykazać w zeznaniu rocznym CIT-8 kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności: jego nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej lub numer uzyskany w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie EOG, w którym obdarowany ma siedzibę, służący dla celów podatkowych identyfikacji.

Obowiązki informacyjno-sprawozdawcze, czyli m.in. złożenie załącznika do zeznania podatkowego CIT-8, dotyczą jedynie podatników, którzy otrzymali darowizny, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o CIT oraz art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, lub inne darowizny podlegające odliczeniu na podstawie innych ustaw.

W załączniku CIT-D muszą wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. Jeśli jednak stowarzyszenie nie otrzymało takich darowizn, to nie musi składać CIT-D. Nie ciążą na nim również inne obowiązki informacyjno-sprawozdawcze.

Podstawa prawna

Art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.).

Art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). ⒸⓅ

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »