REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku od darowizn poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zwalnienie z podatku od darowizn poszkodowanych w nawałnicy
Zwalnienie z podatku od darowizn poszkodowanych w nawałnicy
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Osoby poszkodowane przez nawałnice skorzystają ze zwolnienia z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnienie będzie miało zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy, począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r.

Zaniechanie poboru podatku

REKLAMA

Autopromocja

Z powodu nawałnic, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 r., kierując się  uzasadnionym interesem publicznym, jak również ważnym interesem podatników resort finansów postanowił zaniechać w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu.

Realizację tego celu zakłada przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia z 21 sierpnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników.

Jak wynika z treści projektu rozporządzenia (wydanego na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa) zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn będzie funkcjonowało w stosunku do podatników:

1) poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. na terenie gmin określonych w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. poz. 1547),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) będących małżonkami, zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły w wyniku działania żywiołu,

- z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy o wartości przekraczającej kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833 i 858).

Zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w okresie 24 miesięcy począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r.

Niniejsze rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Resort finansów poinformował, że w dniu 21 sierpnia projekt został przesłany do uzgodnień międzyresortowych i oczekuje na ewentualne opinie resortów tylko do 22 sierpnia, po czym niezwłocznie planowane jest podpisanie rozporządzenia przez Ministra Rozwoju i Finansów.

Ostatecznie rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 24 sierpnia i weszło w życie w dniu 25 sierpnia. Zobacz: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników

Wykaz poszkodowanych gmin

Wskazany w rozporządzeniu szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. (określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych - Dz. U. poz. 1547) zawiera poniższa tabela.

LP.

WOJEWÓDZTWO

LP.

NAZWA GMINY

1

2

3

4

1

KUJAWSKO-POMORSKIE

1

BARCIN

2

BYTOŃ

3

CEKCYN

4

CHEŁMŻA

5

GĄSAWA

6

GOSTYCYN

7

JANOWIEC

8

KAMIEŃ KRAJEŃSKI

9

KCYNIA

10

KĘSOWO

11

KORONOWO

12

KRUSZWICA

13

ŁABISZYN

14

MROCZA

15

NAKŁO

16

PIOTRKÓW KUJAWSKI

17

PŁUŻNICA

18

ROGOWO (pow. żniński)

19

SADKI

20

SICIENKO

21

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

22

SOŚNO

23

SZUBIN

24

TUCHOLA

25

WIĘCBORK

26

WIELKA NIESZAWKA

27

ZŁOTNIKI KUJAWSKIE

28

ŻNIN

2

POMORSKIE

1

BRUSY

2

CHOJNICE

3

CZERSK

4

DZIEMIANY

5

GARDEJA

6

KARSIN

7

KONARZYNY

8

LIPUSZ

9

PARCHOWO

10

SADLINKI

3

WIELKOPOLSKIE

1

BLIZANÓW

2

BOJANOWO

3

BOREK WIELKOPOLSKI

4

BRZEZINY

5

CEKÓW

6

CZERNIEJEWO

7

CZERWONAK

8

DAMASŁAWEK

9

DOLSK

10

DOMINOWO

11

DOPIEWO

12

GNIEZNO

13

GNIEZNO m.*

14

GOLINA

15

GOŁUCHÓW

16

GOSTYŃ

17

GODZIESZE WIELKIE

18

JARACZEWO

19

JAROCIN

20

JUTROSIN

21

KALISZ m.p.**

22

KŁODAWA

23

KOBYLIN

24

KOŁACZKOWO

25

KOSTRZYN

26

KOŚCIAN m.*

27

KOŹMINEK

28

KÓRNIK

29

KROBIA

30

KRZYKOSY

31

KSIĄŻ WIELKOPOLSKI

32

LESZNO m.p.**

33

ŁUBOWO

34

MALANÓW

35

MIELESZYN

36

MIESKA GÓRKA

37

MIEŚCISKO

38

MIŁOSŁAW

39

NEKLA

40

NIECHANOWO

41

NOWE MIASTO NAD WARTĄ

42

ODOLANÓW

43

OPATÓWEK

44

PAKOSŁAW

45

PIASKI

46

POGORZELA

47

PYZDRY

48

RAWICZ

49

ROZDRAŻEW

50

RZGÓW

51

SŁUPCA

52

SZCZYTNIKI

53

ŚLESIN

54

ŚMIGIEL

55

ŚRODA WIELKOPOLSKA

56

ŚREM

57

TRZEMESZNO

58

TULISZKÓW

59

WAPNO

60

WŁOSZAKOWICE

61

WRZEŚNIA

62

ZANIEMYŚL

63

ŻERKÓW

* m. – gmina o statusie miasta.

** m.p. – gmina o statusie miasta będąca miastem na prawach powiatu.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

REKLAMA

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA