| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo do lokalu bez VAT

Prawo do lokalu bez VAT

Ustanowienie lokatorskiego prawa do przejętych przez spółdzielnie lokali zakładowych jest zwolnione z VAT. Nie dotyczy to przypadków pierwszego zasiedlenia.

INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację poselską (nr 2248) w sprawie obowiązku zapłaty VAT w przypadku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na rzecz byłych najemców lokali zakładowych. W ocenie resortu taka dostawa lokalu jest zwolniona z VAT. MF wyjaśniło, że 1 maja 2004 r. czynności związane m.in. z ustanowieniem na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego zostały zrównane z dostawą towarów. Natomiast dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części jest zwolniona z podatku. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania m.in. przy dostawie lokali i budynków, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.

Wynika z tego, że dostawa polegająca na ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do przejętych przez spółdzielnie lokali zakładowych jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Dotyczy to również przekształcenia tego prawa. Przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu wcześniej zasiedlonego będzie opodatkowane tylko wtedy, gdy od pierwszego ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie upłynęło pięć lat, a ustanowienie tego prawa i pierwsze zasiedlenie lokalu miało miejsce po 30 kwietnia 2004 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »