reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo do lokalu bez VAT

Prawo do lokalu bez VAT

Ustanowienie lokatorskiego prawa do przejętych przez spółdzielnie lokali zakładowych jest zwolnione z VAT. Nie dotyczy to przypadków pierwszego zasiedlenia.

INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację poselską (nr 2248) w sprawie obowiązku zapłaty VAT w przypadku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na rzecz byłych najemców lokali zakładowych. W ocenie resortu taka dostawa lokalu jest zwolniona z VAT. MF wyjaśniło, że 1 maja 2004 r. czynności związane m.in. z ustanowieniem na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego zostały zrównane z dostawą towarów. Natomiast dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części jest zwolniona z podatku. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania m.in. przy dostawie lokali i budynków, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.

Wynika z tego, że dostawa polegająca na ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do przejętych przez spółdzielnie lokali zakładowych jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Dotyczy to również przekształcenia tego prawa. Przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu wcześniej zasiedlonego będzie opodatkowane tylko wtedy, gdy od pierwszego ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie upłynęło pięć lat, a ustanowienie tego prawa i pierwsze zasiedlenie lokalu miało miejsce po 30 kwietnia 2004 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama