reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budżetówka musi zmienić ewidencję

Budżetówka musi zmienić ewidencję

Do 14 lipca jednostki samorządu terytorialnego muszą dostosować rachunkowość do nowych wymogów.


NOWE PRAWO

Obowiązują już zmiany w przepisach dotyczących szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Zostały one wprowadzone rozporządzeniem z 15 kwietnia 2008 r. (Dz.U. nr 72, poz. 422), które weszło w życie 14 maja.

Ewa Koszela, naczelnik wydziału kontroli gospodarki finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, podkreśla, że kierownicy jednostek mają obowiązek dostosowania zasad prowadzenia rachunkowości w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia. Według eksperta najistotniejsze zmiany w zakresie rachunkowości to między innymi: obowiązek zaliczania do przychodów urzędu jednostek samorządu terytorialnego - subwencji i dotacji - nieujętych w planach finansowych innych samorządowych jednostek budżetowych oraz zaliczanie do zobowiązań należności pobieranych na rzecz innych budżetów lub jednostek.

Wprowadzono też zasadę księgowania odpisów aktualizujących wartość należności pobieranych przez jednostki objęte rozporządzeniem według zasad określonych w przepisach ustawy o rachunkowości.

- Znowelizowane rozporządzenie daje kierownikom jednostek możliwość uzupełniania zakładowych planów kont o dodatkowe konta konieczne do uzyskania dodatkowych informacji potrzebnych jednostce do wypełnienia obowiązków związanych z przejrzystością finansów publicznych - podkreśla nasza rozmówczyni.

Ewy Koszela zwraca również uwagę na dostosowanie zasady rachunkowości środków pochodzących z budżetu Unii do ustawowej zasady niewygasania z upływem roku budżetowego wydatków budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych na finansowanie z udziałem tych środków poprzez zmianę zasad funkcjonowania konta 904 - Niewygasające wydatki.

Uzupełniono wzór - Zestawienie zmian w funduszu jednostki o dodatkowe istotne dane dotyczące zmian organizacyjnych zachodzących w jednostkach samorządu terytorialnego.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama