reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieruchomości będą spisywane co cztery lata

Nieruchomości będą spisywane co cztery lata

Od przyszłego roku nieruchomości inwestycyjne będzie można inwentaryzować raz na cztery lata.


NOWE PRAWO

Wszystkie nieruchomości, zarówno zaliczone do inwestycji, jak i środków trwałych, będą mogły być inwentaryzowane raz na cztery lata. Taką możliwość wprowadzi od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2008 r. nr 63, poz. 393). Nowe zasady weryfikacji majątku firmy obejmą również papiery wartościowe w formie zdematerializowanej. Według nowych przepisów, na dzień bilansowy inwentaryzacja tych składników majątku będzie się odbywała w drodze uzyskania odpowiednich potwierdzeń.

Maciej Czapiewski, biegły rewident z M2 Audyt, ocenia zmiany pozytywnie. Według eksperta, nie ma merytorycznego uzasadnienia dla przeprowadzania częściej inwentaryzacji nieruchomości zaliczanych do inwestycji niż nieruchomości zaliczanych do środków trwałych, co wynikało z dotychczasowego brzmienia przepisów (corocznie dla inwestycji, raz na cztery lata dla środków trwałych).

- Co do papierów wartościowych, to wprowadzona zmiana odzwierciedla jedynie obecną praktykę w zakresie inwentaryzacji zdematerializowanych papierów wartościowych - twierdzi nasz rozmówca. Maciej Czapiewski wskazuje, że kwestię tę reguluje art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu, w odniesieniu do aktywów i pasywów, które z uzasadnionych przyczyn nie mogły być zinwentaryzowane w drodze spisu z natury, należy zastosować inwentaryzację w drodze porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami. Większość spółek dokonuje tego przez porównanie z uzyskanym potwierdzeniem.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama