| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus będzie umarzał zaległe podatki

Fiskus będzie umarzał zaległe podatki

Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła wczoraj pracę nad ustawą abolicyjną dla Polaków pracujących za granicą.


ZMIANA PRAWA

Pod obrady Komisji trafiły trzy projekty ustaw: rządowy i dwa poselskie. Komisja zdecydowała, że wiodący będzie projekt rządowy, natomiast pozostałe projekty będą rozpatrywane jako ewentualne poprawki do ustawy.

Propozycja rządowa zakłada umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami dla podatników, którzy nie zapłacili z Polsce podatku dochodowego, pod warunkiem złożenia przez nich zeznania podatkowego. Osoby, które wywiązały się z obowiązku rozliczenia z fiskusem, otrzymałyby natomiast zwrot podatku. Fiskus umorzy lub zwróci część podatku. Będzie ona wyliczona jako różnica między podatkiem należnym wynikającym z zeznania a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Rozwiązanie to będzie obejmowało lata 2002-2007. Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r. miałaby zastosowanie specjalna ulga podatkowa. Projekt zawiera także przepisy, które uniemożliwiają pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej podatników, którzy w kraju nie zapłacili podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Komisja w tym tygodniu będzie kontynuowała rozpatrywanie ustawy.

Przypomnijmy, że propozycja Platformy Obywatelskiej przewidywała wprowadzenie abolicji w drodze rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku. Rozwiązanie zaproponowane przez klub Marka Borowskiego zakładało natomiast możliwość wyboru metody opodatkowania zagranicznych dochodów w Polsce.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK