reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cud podatkowy

Cud podatkowy

Dzięki radykalnej reformie podatkowej przeciętne dochody w gospodarstwie domowym mogłyby być wyższe o 4 tys. zł rocznie. Bez obniżenia i uproszczenia podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne nie będzie u nas drugiej Irlandii - wynika z raportu przygotowanego przez fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Raport "Jakie podatki mogą nas przybliżyć do cudu gospodarczego?" pokazano w środę w Warszawie. Raport stwierdza, że podatki w naszym kraju są nie tylko wysokie, ale także źle skonstruowane. Jest ich za dużo, przepisy są niejasne, nielogiczne, niesprawiedliwe i często dowolnie interpretowane.


- Nasza 40-proc. górna stawka podatku od dochodów osobistych (PIT) jest co prawda niższa od krańcowych stawek tego podatku stosowanych w wielu krajach starej Unii, my jednak powinniśmy się porównywać z nowymi członkami UE - przekonywała Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC. - Gonimy kraje starej Unii, musimy się rozwijać szybciej od nich, konkurujemy przy tym z nowymi krajami.


Lepiej jest ze stawką podatku od dochodów dużych firm (CIT). - To niski podatek - 19 proc. I tu jednak porównanie z nowymi krajami Unii nie wypada już tak dobrze - mówiła ekspert PwC. W Bułgarii i na Cyprze stawka CIT to 10 proc. Niższą stawkę niż my mają też Litwa, Łotwa i Rumunia.


Fatalnie wygląda nasz VAT. Podstawowa stawka tego podatku (22 proc.) należy do najwyższych w UE - tłumaczyła Katarzyna Czarnecka-Żochowska.


Bardzo źle wypada Polska także w rankingu uciążliwości systemu podatkowego dla przedsiębiorstw. Zajmujemy w nim 125. miejsce na 178 sklasyfikowanych krajów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama