reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wspólnik odpowie jedynie za spółkę

Wspólnik odpowie jedynie za spółkę

Od 2009 roku wspólnicy nie będą już odpowiadali za zaległości podatkowe pozostałych wspólników, a jedynie za zaległości spółki.


ZMIANA PRAWA

Od 2009 roku zmienią się zasady odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki wspólników spółek osobowych.

Co do zasady podatnicy ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje zobowiązania podatkowe. Czasem jednak odpowiedzialność ta jest rozszerzana także na zaległości innych podmiotów. Mówi się wówczas o odpowiedzialności tzw. osób trzecich, do których zalicza się m.in. rozwiedzionego małżonka podatnika, członka rodziny podatnika czy wspólnika spółki osobowej.

Obecny zakres odpowiedzialności wspólnika jest stosunkowo szeroki. Odpowiada on nie tylko za zobowiązania podatkowe spółki, ale też za osobiste zobowiązania podatkowe pozostałych wspólników wynikające z działalności spółki, np. zobowiązania podatkowe wspólników z tytułu PIT. Regulujący tę kwestię art. 115 par. 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), który przewiduje, że wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, niebędący akcjonariuszem, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.

Ten stan rzeczy ma jednak zmienić nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy będą przewidywały, że wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyj-nej, niebędący akcjonariuszem, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki (art. 115 par. 1 w nowym brzmieniu).

Jak widać, zaproponowana zmiana zmierza do ograniczenia odpowiedzialności wspólnika spółki jedynie do zobowiązań podatkowych spółki. Nie byłoby już zatem mowy o odpowiedzialności za zobowiązania pozostałych wspólników.

Nowe przepisy miałyby obowiązywać 1 stycznia 2009 r. Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej został już przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu, który zajmie się nim najwcześniej we wrześniu.

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama