reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ubezpieczyciele będą mogli księgować dotacje

Ubezpieczyciele będą mogli księgować dotacje

ZMIANA PRAWA - Zmiany w rozporządzeniu o zasadach rachunkowości ubezpieczycieli umożliwią ujęcie dotacji na szkody spowodowane suszą.


Od początku lipca zakłady ubezpieczeń mają możliwość otrzymywania dotacji celowych przeznaczonych na pokrycie części odszkodowań należnych producentom rolnym z tytułu szkód spowodowanych suszą. W związku z tym Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń. Ma on umożliwić ubezpieczycielom ujmowanie tych dotacji oraz ich szacunków m.in. w bilansie i rachunku przepływów pieniężnych.

Obecne rozporządzenie dopuszcza tworzenie szacunków wysokości przewidywanych, przyszłych zwrotów kosztów zakładu jedynie na skutek przejęcia roszczeń wobec osób trzecich (regresy) oraz praw własności do ubezpieczonego majątku (odzyski). Zmiana rozporządzenia umożliwi zakładom ubezpieczeń uwzględnianie w rezerwie na niewypłacone odszkodowania i świadczenia również dotacji. Ponadto przy ustalaniu kosztu odszkodowań i świadczeń uwzględnia się koszty likwidacji szkód. Nie uwzględnia się natomiast regresów i odzysków, kosztów windykacji z nimi związanych oraz dotacji i kosztów poniesionych w celu ich uzyskania.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia i mieć zastosowanie do sprawozdań sporządzanych od 1 lipca 2008 r.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama