reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla kogo VAT-25

Dla kogo VAT-25

Dla przyczep lub naczep naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku wydawania zaświadczenia na formularzu VAT-25 - podkreślono w piśmie Ministerstwa Finansów. Tymczasem niektórzy czytelnicy "GP" twierdzą, że brak zaświadczenia może komplikować dokonanie rejestracji

Wydawaniu zaświadczeń poświęcone jest pismo Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów (nr PP4-8130-1273/04/TZ/3944). W dokumencie tym powołano się na przepis art. 105 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z tymi regulacjami, naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są zobowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług, w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 (lub potwierdzających brak takiego obowiązku), z tytułu przywozu pojazdów nabywanych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. Chodzi o pojazdy, które mają być dopuszczone do ruchu w kraju.

W piśmie podkreślono, że przepisy dotyczące wydawania takich zaświadczeń powinny uwzględniać regulacje zawarte we wspomnianym art. 103 ust. 3 i 4 ustawy. Dokonują one rozróżnienia środków transportu na „nowe” oraz „inne”. Za inne środki transportu powinny być uznane pojazdy tożsame z nowymi (w przypadku pojazdów lądowych są to te, które wymieniono w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata), niespełniające warunku niezbędnego do tego, aby uznać je za nowe środki transportu.

W piśmie ministerstwa podkreślono, że zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym, przez pojęcie „przyczepa” rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym. Natomiast przez pojęcie „naczepa” rozumie się przyczepę, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i go obciąża. Przyczepy i naczepy nie mają własnego napędu, co jest warunkiem niezbędnym do uznania danego pojazdu za środek transportu w ustawie o VAT.

W związku z tym, gdy przedmiotem nabycia jest przyczepa lub naczepa, naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku wydawania zaświadczenia na formularzu
VAT-25.

Tymczasem niektórzy czytelnicy „GP” twierdzą, że brak takiego zaświadczenia może komplikować dokonanie rejestracji.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama