reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podmioty z kapitałem mieszanym sprawdzi UKS

Podmioty z kapitałem mieszanym sprawdzi UKS

Podmioty posiadające kapitał państwowy i prywatny będą podlegać kontroli skarbowej bez względu na wielkość kapitału prywatnego.


ZMIANA PRAWA

Kontroli skarbowej będą podlegać podmioty z udziałem Skarbu Państwa, podmioty wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, opracowany przez Ministerstwo Finansów.

Dziś kontroli skarbowej podlegają jednostki wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa w celu realizacji zadań publicznych oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa.

Jak podkreśla MF, zmiany w tym zakresie mają na celu usunięcie istniejących wątpliwości interpretacyjnych dotyczących możliwości przeprowadzania postępowań kontrolnych w podmiotach o kapitale mieszanym, tj. podmiotach z uczestnictwem kapitałowym mienia państwowego i prywatnego. Po zmianach kontrole takie stałyby się możliwe bez względu na wielkość udziału mienia państwowego.

Zdaniem resortu finansów brak projektowanej nowelizacji mógłby w praktyce doprowadzić do sytuacji, w której podmioty przestają podlegać kontroli, jeżeli w danym podmiocie nastąpi zaangażowanie udziału kapitału prywatnego w jakiejkolwiek wysokości. Proponowana zmiana ma pozwolić na badanie celowości i zgodności z prawem wykorzystywania przez kontrolowany podmiot mienia państwowego.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama