REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audytorzy założą firmy

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Ministerstwo przygotowało zmiany w przepisach o audycie. Audyt wewnętrzny będzie mógł być prowadzony przez firmy zewnętrzne. Usługodawca będzie musiał spełnić kryteria określone dla audytorów.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych będzie mógł przeprowadzać nie tylko audytor wewnętrzny zatrudniony w podmiocie, ale też usługodawca zewnętrzny. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy o finansach publicznych z 13 sierpnia 2008 r. Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać tylko te jednostki sektora finansów publicznych, które gospodarują środkami nieprzekraczającymi 100 mln zł i zatrudniają mniej niż 200 pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Arkadiusz Pieniący, p. o. prezesa stowarzyszenia IIA Polska, dobrze ocenia tę propozycję. Twierdzi, że może przynieść korzyści i dla audytorów wewnętrznych, i dla nadzorowanych w ten sposób jednostek.

- Audytorzy wewnętrzni zdobędą możliwość działania na własny rachunek, nawet w kilku różnych jednostkach sektora finansów publicznych - przekonuje.

Dobrym audytorom wewnętrznym da to szansę na większą satysfakcję, również materialną.

Jednostki natomiast będą mogły bardziej efektywnie przeprowadzać audyt wewnętrzny, szczególnie wobec ostatnich problemów z pozyskaniem dobrze wykształconej, doświadczonej kadry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Konkurencja na rynku usługodawców przyczyni się do zwiększania jakości świadczonej pracy - twierdzi Arkadiusz Pieniący.

Dodaje, że ryzyko świadczenia audytu wewnętrznego gorszej jakości przez usługodawców zewnętrznych zostało zabezpieczone przez ustawodawcę poprzez wprowadzenie dla nich takich samych wymogów, jakie stawiane są audytorom wewnętrznym zatrudnionym na etacie.

Z kolei Franciszek Kozłowski ze Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych przyznaje, że wprowadzenie możliwości przeprowadzanie audytu wewnętrznego przez usługodawców budzi wśród audytorów Stowarzyszenia rozbieżne odczucia. Przeważa jednak opinia, że zmiana może prowadzić do radykalnego obniżenia jakości audytu wewnętrznego.

Ekspert dodaje, że audytor wewnętrzny pozostający stale w rodzimej jednostce, poprzez świadczone na bieżąco czynności doradcze, a nie tylko wykonywane zadania audytowe, w istotny sposób wpływa na jej jakość zarządzania.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że ustawodawca zmienił katalog osób uprawnionych do prowadzenia audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych. Lista została uzupełniona o osoby z dwuletnim doświadczeniem w audycie wewnętrznym i studiami podyplomowymi w tym zakresie. Dyplom w tym przypadku musi być jednak wydany przez jednostkę, która w dniu je- go wydania była uprawniona do nadawania stopnia nauk ekonomicznych lub prawnych. Zrezygnowano natomiast z kontrolerów skarbowych, kontrolerów NIK i biegłych rewidentów. Ta zmiana niewątpliwie ograniczy możliwość ubiegania się o zlecenia spółkom audytorskim.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Audyt wewnętrzny po zmianach

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA