| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Restrukturyzacja spółek kapitałowych bez podatku

Restrukturyzacja spółek kapitałowych bez podatku

Podział oraz łączenie spółek kapitałowych jako czynności restrukturyzacyjne nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki.


Zmiana prawa

Czynności spółek kapitałowych uznawane za restrukturyzacyjne od przyszłego roku będą wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych. Chodzi tu m.in. o łączenie i podział spółek kapitałowych oraz wniesienie do spółki kapitałowej wkładów niepieniężnych w postaci udziału innej spółki kapitałowej. Takie rozwiązania przewiduje rządowa nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która ma na celu wdrożenie Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE. Projekt, którym w tym tygodniu zajmie się Sejm, zakłada także wyłączenie z opodatkowania czynności przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Podatku nie trzeba będzie płacić również w przypadku zmiany umowy spółki kapitałowej związanej z przeniesieniem między państwami członkowskimi rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej statutowej siedziby.

Projekt zakłada ponadto zmianę przepisu określającego zwolnienie z podatku umów pożyczek zawieranych między osobami obcymi. Polega ona na określeniu kwot wolnych od opodatkowania (5 tys. zł od jednego podmiotu i 25 tys. zł od wielu podmiotów w okresie trzech kolejnych lat), począwszy od 1 stycznia 2009 r. Oznacza to, że ze zwolnienia w pełnej wysokości będą mogły korzystać osoby, które skorzystały z niego na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2008 roku.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »