reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy stracą dopłaty za dojazdy do pracy

Celnicy stracą dopłaty za dojazdy do pracy

Trzy pytania do Artura Ciesielskiego, wiceprzewodniczącego Rady Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych.


Rada Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych złożyła skargę do rzecznika praw obywatelskich w sprawie występujących nieprawidłowości przy karaniu celników. Czego sprawa dotyczy?

- Wielokrotnego karania funkcjonariuszy za to samo przewinienie, często nieumyślne, będące zwykłym błędem wynikającym ze stosowania niejednoznacznych czy wadliwych, oderwanych od rzeczywistości przepisów. Zamiast motywowania poprzez poprawę warunków pracy, celników motywuje się zastraszaniem i karaniem.

Biuro rzecznika odpowiedziało już na skargę, informując, że sprawą się nie zajmie, bo problemu nie ma. Jaki będzie państwa kolejny ruch?

- Złożyliśmy kolejną skargę. Biuro rzecznika umotywowało odmowę rozpatrzenia pierwszej m.in. stwierdzeniem, że być może w innych służbach jest podobnie. Zaproponowaliśmy rzecznikowi, że jeśli zna podobne przypadki w innych służbach, to powinien je skierować do zbadania pod kątem praworządności nie zaś usprawiedliwiać nimi naruszające normy i krzywdzące zachowania przełożonych w naszej służbie.

A czy pomóc w rozwiązaniu tej sprawy nie może Ministerstwo Finansów?

- Jacek Kapica, szef Służby Celnej, zamierza obecnie rozpowszechnić zastosowaną przez siebie w izbie celnej, gdzie był dyrektorem (Szczecin), niewłaściwą praktykę odbierania pracownikom i funkcjonariuszom kosztów dojazdu do miejsc pracy/służby. Pracownicy i funkcjonariusze poniosą z tego tytułu koszty należące do pracodawcy, sięgające nawet kilkudziesięciu procent wynagrodzenia (np. 900 zł z pensji wynoszącej 2100 zł). Celnicy mogą nie dojechać do miejsc kontroli, np. odbioru i wysyłki paliw, gdzie nasza obecność jest prawem wymagana. Straty poniesie przedsiębiorca (zostanie wstrzymana produkcja czy handel), co bez wątpienia odbije się negatywnie na budżecie, a w konsekwencji na wynagrodzeniach nauczycieli, pracowników służby zdrowia czy wymiaru sprawiedliwości.

Poszerzymy więc zakres naszych skarg, i podejmiemy wszelkie działania na drodze prawnej - nie wykluczając instytucji unijnych. Przygotowujemy stosowne wystąpienia. Otrzymujemy informacje, że już zaczęto składanie pozwów do sądów pracy.

Artur Ciesielski, wiceprzewodniczący Rady Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych

Rozmawiała Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama