reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Rząd chce wprowadzić do przepisów ustawy o CIT definicję ubezpieczyciela i zmienić przepisy dotyczące kosztów podatkowych.


ZMIANA PRAWA

Specjalny przepis, który przewiduje, że u ubezpieczycieli kosztem uzyskania przychodów za rok podatkowy są wpłaty z tytułu, określonego w przepisach o działalności ubezpieczeniowej, nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń, przestanie wkrótce obowiązywać.

Takie zmiany w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przewiduje opracowany przez Ministerstwo Finansów i zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw.

To, że przepis ten przestanie obowiązywać, nie oznacza jednak, że wpłaty takie przestaną być kosztem podatkowym.

Jak tłumaczy w uzasadnieniu do projektu resort finansów, przepis ten stał się zbędny, ponieważ wymienione wpłaty i tak można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczycieli, w oparciu o ogólną definicję kosztów. Zgodnie z tą definicją, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wpłaty dokonywane przez ubezpieczycieli, z tytułu określonego w przepisach o działalności ubezpieczeniowej nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń, warunki te niewątpliwie spełniają. Dlatego mimo skreślenia przepisu, który wyraźnie przewidywał, że są one kosztem uzyskania przychodów, również po zmianie kosztem takim pozostaną.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych pojawić ma się również nowa definicja. W art. 4a dodany zostanie nowy pkt 13, który określi, kogo uważa się na gruncie przepisów podatkowych za ubezpieczyciela. Przyjęta definicja przewiduje, że będzie nim zakład ubezpieczeń albo zakład reasekuracji prowadzący działalność na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Opisane zmiany miałyby wejść w życie trzy miesiące po tym, jak nowelizacja ukaże się w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że najwcześniej stanie się to w lutym 2009 r.

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama