reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat księgowy znów bez egzaminu

Certyfikat księgowy znów bez egzaminu

Sejm pracuje nad projektem ustawy, który przewiduje zmianę przepisów w zakresie wymogów, jakie powinna spełnić osoba fizyczna ubiegająca się o certyfikat księgowy.


ZMIANA PRAWA

Zniesienie obowiązku zdawania egzaminu sprawdzającego dla osób, które ubiegają się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i posiadają trzyletnią praktykę w księgowości oraz określone wykształcenie kierunkowe - przewiduje poselski (PO) projekt zmian w nowelizacji ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, którym zajmował się w środę Sejm.

Przypomnijmy, że w ustawie o zmianie ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. (Dz.U. nr 63, poz. 393 z późn. zm.), która wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r., określono wymogi niezbędne do wydania certyfikatu księgowego, potwierdzającego kwalifikacje do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zakres tych unormowań jest odmienny w stosunku do regulacji obowiązujących obecnie na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.). Nowelizacja przede wszystkim wprowadziła konieczność zdawania egzaminu przez wszystkie osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego. Rozwiązanie to miało zapewnić wysoki profesjonalizm osób wykonujących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wzmocnić mechanizm gwarancyjny dla uczestników obrotu gospodarczego.

Nowelizacja, nad którą pracuje obecnie Sejm, zmierza do powrotu do dotychczasowych zasad przyznawania certyfikatu, jeszcze zanim te nowe wymagania wejdą w życie. Oznacza to, że osoby posiadające trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadające określone wykształcenie (m.in. wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość), tak jak dotychczas będą uprawnione do ubiegania się o certyfikat księgowy bez zdawania egzaminu. Konieczność złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu sprawdzającego będzie dotyczyła osób posiadających dwuletnią praktykę w księgowości i co najmniej średnie wykształcenie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama