reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat księgowy znów bez egzaminu

Certyfikat księgowy znów bez egzaminu

Sejm pracuje nad projektem ustawy, który przewiduje zmianę przepisów w zakresie wymogów, jakie powinna spełnić osoba fizyczna ubiegająca się o certyfikat księgowy.


ZMIANA PRAWA

Zniesienie obowiązku zdawania egzaminu sprawdzającego dla osób, które ubiegają się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i posiadają trzyletnią praktykę w księgowości oraz określone wykształcenie kierunkowe - przewiduje poselski (PO) projekt zmian w nowelizacji ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, którym zajmował się w środę Sejm.

Przypomnijmy, że w ustawie o zmianie ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. (Dz.U. nr 63, poz. 393 z późn. zm.), która wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r., określono wymogi niezbędne do wydania certyfikatu księgowego, potwierdzającego kwalifikacje do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zakres tych unormowań jest odmienny w stosunku do regulacji obowiązujących obecnie na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.). Nowelizacja przede wszystkim wprowadziła konieczność zdawania egzaminu przez wszystkie osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego. Rozwiązanie to miało zapewnić wysoki profesjonalizm osób wykonujących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wzmocnić mechanizm gwarancyjny dla uczestników obrotu gospodarczego.

Nowelizacja, nad którą pracuje obecnie Sejm, zmierza do powrotu do dotychczasowych zasad przyznawania certyfikatu, jeszcze zanim te nowe wymagania wejdą w życie. Oznacza to, że osoby posiadające trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadające określone wykształcenie (m.in. wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość), tak jak dotychczas będą uprawnione do ubiegania się o certyfikat księgowy bez zdawania egzaminu. Konieczność złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu sprawdzającego będzie dotyczyła osób posiadających dwuletnią praktykę w księgowości i co najmniej średnie wykształcenie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama