reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie nie chcą ulgi meldunkowej

Posłowie nie chcą ulgi meldunkowej

Ulga meldunkowa zostanie zastąpiona zwolnieniem z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli uzyskany przychód podatnik przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Komisja negatywnie zaopiniowała poprawkę PiS zakładającą pozostawienie w ustawie o PIT tzw. ulgi meldunkowej przy opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży mieszkania.

Ulga meldunkowa ma zostać zastąpiona nowym zwolnieniem, które jest uwarunkowane przeznaczeniem środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Nowa ulga ma dotyczyć nie tylko sprzedaży mieszkania, ale również przychodów ze zbycia nieruchomości gruntowej (działki) oraz budynków niemieszkalnych i lokali użytkowych. Komisja przyjęła wczoraj poprawkę PO dodatkowo rozszerzającą zakres nowego zwolnienia o grunty inne niż przeznaczone pod budowę budynku mieszkalnego, pod warunkiem że w okresie dwóch lat grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego. Także pozytywnie została zaopiniowana poprawka PO dotycząca ulgi odsetkowej. Precyzuje ona, że uprawnienie do odliczania odsetek będzie dotyczyło każdego kolejnego kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego (tzw. kredyt refinansowy) lub kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego.

Przypomnimy, że w nowelizacji kluczowy jest projekt rządowy, ale obejmuje ona także projekty: poselski, komisyjne i senacki.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama