REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne przekazania za granicę ze stawką 0 proc.

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Od 1 grudnia firma dokonująca darowizny poza terytorium Unii Europejskiej skorzysta z 0-proc. stawki VAT.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Nowelizacja ustawy o VAT, uchwalona przez Sejm 15 października, rozszerzyła definicję eksportu o przypadki nieodpłatnego przekazania. Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Ernst & Young. Wyjaśnia, że zostały zrównane konsekwencje nieodpłatnego przekazania towarów wywożonych poza terytorium UE z wywozem do innego państwa członkowskiego.

Na podstawie obowiązujących przepisów nieodpłatne przekazanie towarów wywożonych do innego państwa członkowskiego stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i po spełnieniu określonych warunków taka czynność może korzystać z opodatkowania 0-proc. stawką VAT.

- Inaczej jest w przypadku wywozu poza terytorium UE. Eksportem jest wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty wyłącznie w wykonaniu odpłatnej dostawy towarów (o której mowa w art. 7 ust 1 ustawy o VAT) - mówi Roman Namysłowski.

Tymczasem, jak podkreśla ekspert, dyrektywa 2006/112 nie zawiera ani definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ani eksportu. Pozwala za to na objęcie dostawy towarów zwolnieniem z opodatkowania (czyli odpowiednikiem polskiej 0-proc. stawki VAT), jeżeli towary zostaną wywiezione poza terytorium kraju - zarówno do innego kraju Wspólnoty, jak i poza nią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem dr. Krzysztofa Biernackiego z firmy Rödl & Partner we Wrocławiu rozszerzenie definicji eksportu może pociągać za sobą dla podatników takie same problemy jak te, które pojawiały się dotychczas przy nieodpłatnym przekazaniu towarów w obrocie krajowym.

- Dotyczy to w szczególności związku przekazania towarów z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przy eksporcie jest to tym bardziej istotne, że jest stosowana stawka 0 proc., która prowadzi do zmniejszenia przychodów budżetowych - mówi Krzysztof Biernacki.

Ekspert jako przykład podaje opodatkowanie przekazania materiałów reklamowych, prezentów o małej wartości lub próbek towarów, które w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT nie stanowią dostawy towarów.

- Przedsiębiorcom bardziej opłacać się będzie dokonanie darowizny traktowanej jako dostawa towaru, przy której odliczą podatek naliczony zarówno przy ich zakupie, jak i następnie eksporcie, niż wyłączenie z obrotu przekazywanych materiałów. Na tym tle może dojść do wielu sporów z organami podatkowymi - przekonuje ekspert.

Senat wniósł poprawki do nowelizacji, ponownie rozpatrzy je Sejm.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA