reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy z branży gier będą podlegały VAT

Firmy z branży gier będą podlegały VAT

Działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych zostanie objęta VAT, przy czym będzie z tego podatku zwolniona.


zmiana prawa

Nowelizacja ustawy o VAT z 15 października obejmuje zakresem ustawy działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier. Ustawodawca równocześnie zwolnił z VAT tego typu działalność.

Wprowadzone zmiany mają charakter porządkujący oraz dostosowujący systematykę ustawy do przepisów Dyrektywy 112/ 2006/WE. Dotychczas działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych zasadniczo nie podlegała opodatkowaniu VAT, co nie oznaczało, że podmioty, które ją prowadziły, nie wykonywały działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Nowelizacja jednoznacznie rozstrzyga tę kwestię.

Wprowadzana zmiana nie pociąga za sobą skutków o charakterze ekonomicznym. Podmioty prowadzące działalność m.in. w zakresie gier losowych, które dotychczas były wyłączone z opodatkowania VAT, nadal nie będą mogły odliczać podatku zawartego w cenie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych do organizacji gier i zakładów. Nie będą one bowiem wykonywały czynności opodatkowanych.

Nie zmieni się zatem istotnie sytuacja podmiotów organizujących gry i zakłady wzajemne, prowadzących kasyna itd. Jeżeli jednak przedsiębiorca organizujący gry wykonuje równocześnie inną działalność, która jest działalnością opodatkowaną, to obrót z tytułu organizacji gier będzie musiał wykazywać w ewidencji VAT jako sprzedaż zwolnioną.

Przepisy dotyczące objęcia VAT działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych z ich jednoczesnym zwolnieniem wejdą w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama