reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska zwróci akcyzę

Polska zwróci akcyzę

Jeśli Europejski Trybunał Sprawiedliwości uzna, że Polska naruszyła prawo, nie dostosowując na czas przepisów o opodatkowaniu akcyzą energii elektrycznej, polski rząd będzie musiał zwracać podatek.


Przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości odbyła się rozprawa przeciwko Polsce dotycząca akcyzy na energię elektryczną (C-475/07). Skargę w tej sprawie przeciwko Polsce wniosła 25 października 2007 r. Komisja Europejska. Wszystko dlatego, że zgodnie z regulacjami unijnymi od 1 stycznia 2006 r. akcyzę od energii elektrycznej powinni płacić sprzedający energię, a nie jak jest obecnie jej producenci.

Mikołaj Jarosz, zastępca dyrektora Departamentu Prawa Unii Europejskiej w UKIE, który reprezentował Polskę na rozprawie przed ETS, relacjonuje, że na początku rozprawy strony przedstawiły swoje stanowiska. Następnie sędziowie mieli wiele pytań do obu stron.

- Pytania dotyczyły: szczegółowych aspektów funkcjonowania polskich przepisów, argumentacji strony polskiej i przyczyn, dla których Polska uznaje uregulowania zawarte w dyrektywie za niejednoznaczne, oraz ewentualnej konieczności zwrotu przez rząd polski akcyzy pobranej od 1 stycznia 2006 r. (tj. od dnia upływu okresu przejściowego) - wyjaśnia Michał Jarosz.

Dodaje, że Komisja podtrzymała zarzut naruszenia przez Polskę art. 21 ust. 5 dyrektywy 2003/96 poprzez brak dostosowania ustawy o podatku akcyzowym w odniesieniu do momentu powstania obowiązku podatkowego w zakresie akcyzy od energii elektrycznej. Zdaniem Komisji obowiązek ten powinien powstawać w momencie dostawy energii odbiorcy końcowemu, a zgodnie z polskim prawem powstaje w momencie wydania energii przez producenta. Polska kwestionuje zarzut Komisji, wskazując na niejednoznaczność przepisów dyrektywy oraz szczególny charakter energii elektrycznej jako towaru. Zdaniem Polski Komisja nie udowodniła naruszenia przez Polskę prawa wspólnotowego.

- Polska będzie zobowiązana wykonać wyrok, to znaczy dostosować prawo do przepisów dyrektywy. Ponadto może zaistnieć konieczność zwrotu akcyzy pobranej niezgodnie z prawem wspólnotowym. Trzeba jednak pamiętać, że ETS nie orzeka o tym bezpośrednio, może to tylko być ewentualnym pośrednim skutkiem jego wyroku - wyjaśnia Mikołaj Jarosz.

Zastrzega jednocześnie, że na razie nie ma co spekulować na temat rozstrzygnięcia Trybunału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dochody z akcyzy od energii elektrycznej

Ważne!

Od 1 stycznia 2006 r. akcyzę od energii elektrycznej w Polsce powinni płacić sprzedający energię, a nie jak jest obecnie jej producenci

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama