reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Docieplenie zwiększy wartość budynku

Docieplenie zwiększy wartość budynku

O zaliczeniu docieplenia budynków spółdzielczych do remontu lub modernizacji zdecyduje ekspertyza specjalistów budowlanych.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 5033) wyjaśniło zasady rozliczania kosztów ocieplania budynku spółdzielczego. Wątpliwości dotyczyły kwalifikacji tych wydatków na gruncie ustawy o CIT, w związku z likwidacją w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych przepisu art. 61 ust. 5 określającego pojęcie modernizacja.

Zgodnie z tym przepisem, za modernizację uważało się trwałe ulepszenie istniejącego budynku (lokalu), przez co zwiększała się jego wartość użytkowa. Po zniesieniu tego przepisu nie jest jasne, czy wydatki na docieplanie budynków spółdzielczych finansowane z funduszu remontowego wpływają na ulepszenie środka trwałego, a tym samym zwiększają jego wartość, czy też są ponoszone w ramach prac remontowych.

Jak wyjaśniło MF, w świetle ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszanie środków trwałych powiększających wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Chodzi tu o wydatki na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację środków trwałych, które powodują wzrost wartości użytkowej i technicznej w stosunku do dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego oraz użytkowego, bez zwiększania wartości początkowej środka trwałego.

Zdaniem MF ostateczna ocena, czy ocieplenie wpływa na ulepszenie czy ma charakter remontu, powinna uwzględniać ekspertyzy specjalistów z dziedziny budownictwa. Ministerstwo poinformowało, że odpisy na fundusz remontowy w spółdzielniach mieszkaniowych obciążające koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowią koszty uzyskania przychodów. Zakwalifikowanie przez spółdzielnię wydatków ponoszonych na ocieplenie budynków jako wydatków powodujących ulepszenie środka trwałego wpłynie na zwiększenie wartości tego środka. Resort zwrócił jednak uwagę, że w świetle art. 16c pkt 2 ustawy o CIT spółdzielcze budynki mieszkalne nie podlegają amortyzacji.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama