| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest już formularz SD-Z2

Jest już formularz SD-Z2

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór zgłoszenia SD-Z2, które trzeba składać m.in. przy nabyciu spadku w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.


ZMIANA PRAWA

Jest już gotowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, potrzebny do rozliczania podatku od spadków i darowizn. Opracowanie tego formularza to konsekwencja nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn z 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. nr 203, poz. 1267).

Zmiany te polegają na wydłużeniu terminu złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) z obowiązującego miesiąca do sześciu miesięcy. W efekcie konieczne było dostosowanie do nowych rozwiązań prawnych treści formularza zgłoszenia SD-Z2.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia z podatku nieodpłatne nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Aby z tego zwolnienia skorzystać, trzeba zgłosić takie nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca. Od 2009 roku termin ten zostanie wydłużony do sześciu miesięcy. Termin sześciomiesięczny będzie miał zastosowanie w przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstanie po 31 grudnia 2008 r. Termin na zgłoszenie będzie nadal liczony od dnia powstania obowiązku podatkowego (dla nabycia w drodze dziedziczenia jest on liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku).

W przypadku nabycia w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy w zwykłej formie pisemnej - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. W opisanym przypadku darowizna zostanie dokonana w przyszłym roku, a zatem będzie miał zastosowanie wydłużony termin. Obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego ciąży na nabywcy.

Wzór SD-Z2 wchodzi w życie od 1 stycznia 2009 r. Jednak do 30 września 2009 r. podatnicy mogą składać zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na dotychczasowych formularzach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »