| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Oleje smarowe wciąż z podatkiem

Oleje smarowe wciąż z podatkiem

Nowa ustawa o podatku akcyzowym nie wyłączy olejów smarowych z opodatkowania, lecz jedynie przyzna zwolnienie dla niektórych jego rodzajów.


ZMIANA PRAWA

W zależności od regionu kraju urzędy skarbowe nakazują zapłatę podatku albo twierdzą, że oleje smarowe nie podlegają akcyzie. Ta niekorzystna sytuacja nie zmieni się po wejściu w życie ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (obecnie czeka na podpis prezydenta).

Jak wyjaśnia Wojciech Kotala z działu doradztwa podatkowego kancelarii DLA Piper, po wejściu w życie nowej ustawy o akcyzie opodatkowanie olejów smarowych znajdzie się wprost w tej ustawie.

- Używane przez kierowców oleje smarowe do silników będą obciążone akcyzą w wysokości 1,18 zł za litr (1118 zł za tonę - red.). Jedynie w przypadku olejów smarowych zużywanych do smarowania maszyn innych niż silniki spalinowe będzie możliwe zastosowanie zwolnienia i to przy spełnieniu rygorystycznych for- malności administracyjnych - tłumaczy Wojciech Kotala. Ustawodawca nie zrezygnował więc z obciążania akcyzą wyrobów, które niemal w całej UE wolne są od tego podatku.

Ekspert DLA Piper uważa jednak, że podatnicy będą mogli wywodzić, że oleje smarowe nie podlegają podatkowi akcyzowemu powołując się na przepisy wspólnotowe.

- Konstrukcja podatku zaproponowana przez Ministerstwo Finansów w nowej ustawie to nałożenie akcyzy opartej na konstrukcji tego podatku wynikającej z przepisów Unii Europejskiej na wyrób, który według tych samych przepisów nie może podlegać europejskiej zharmonizowanej akcyzie - stwierdza Wojciech Kotala.

Jego zdaniem zasadna jest więc teza, że nowe przepisy obciążają oleje smarowe akcyzą bezprawnie. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w niektórych orzeczeniach wojewódzkich sądów administracyjnych. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 marca 2009 r.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK