reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek ekologiczny może zastąpić akcyzę

Podatek ekologiczny może zastąpić akcyzę

Wprowadzenie podatku ekologicznego na auta może zachęcić konsumentów do zakupu samochodów bardziej przyjaznych dla środowiska.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów popiera ideę stworzenia nowego systemu opodatkowania samochodów osobowych i prowadzi prace analityczne dotyczące możliwości wprowadzenia nowego rozwiązania w sposobie opodatkowania samochodów osobowych, tzw. podatku ekologicznego.

Resort poinformował o tym w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 6195). Prowadzone obecnie prace analityczne mają na celu stworzenie systemu, który nie stanowiłby nadmiernego obciążenia dla użytkowników pojazdów, a z drugiej strony - zapewniałby należytą realizację celu fiskalnego i środowiskowego. Zbierane są także doświadczenia innych krajów, które wprowadziły proekologiczne systemy opodatkowania samochodów. Ministerstwo podkreśliło jednak, że skutki rynkowe wprowadzenia nowego podatku ekologicznego są trudne do oszacowania i powodują radykalne zmiany w strukturze sprzedawanych samochodów. Trudno jednoznacznie określić pozytywny wpływ takiego rozwiązania również ze względu na fakt, że proekologiczne systemy opodatkowania funkcjonują w innych krajach unijnych od niedawna.

Resort zwrócił uwagę, że na obecnym etapie rozwoju prawa wspólnotowego państwa członkowskie nie wyraziły zgody na harmonizację systemów opodatkowania samochodów osobowych, a prowadzone prace nad projektem dyrektywy Rady w sprawie podatków związanych z samochodami osobowymi decyzją ECOFIN w listopadzie 2007 r. zostały wstrzymane. Celem tej dyrektywy miało być zastąpienie do 2015 roku podatków rejestracyjnych podatkami rocznymi opartymi na emisji dwutlenku węgla oraz ustanowienie systemów zwrotów podatków rejestracyjnych i rocznym w przypadku wywozu samochodu poza granice kraju.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama