reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krajowe standardy rachunkowości

Krajowe standardy rachunkowości

W oczekiwaniu na uregulowania zawarte w standardach międzynarodowych Komitet Standardów Rachunkowości zawiesił prace nad specjalnym standardem dla małych i średnich firm. Trwają natomiast prace nad opracowaniem standardu "Usługi budowlane i montażowe".

W 2005 r. odbyły się już trzy posiedzenia Komitetu Standardów Rachunkowości, który zajmuje się m.in. opracowywaniem krajowych standardów rachunkowości (dotychczas opracowano dwa standardy). Na jednym z nich komitet przyjął sprawozdanie z działalności za rok 2004. Takie sprawozdanie ma on obowiązek przedłożyć ministrowi finansów do końca kwietnia.

W sprawozdaniu znalazła się informacja o pracach nad kolejnymi standardami. I tak, kontynuowane są prace nad projektem standardu „Usługi budowlane i montażowe”. Recenzje tego projektu wykonane przez Marię Rzepnikowską i dr. Jerzego Hejnara były podstawą opracowania drugiej wersji projektu standardu przez jego autora Krzysztofa Kucharskiego. Natomiast w oczekiwaniu na opracowanie przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) propozycji projektów międzynarodowych standardów dla małych i średnich przedsiębiorstw, zawieszono prace nad krajowym standardem „Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw”.

Warto jednak pamiętać, że prace komitetu to nie tylko kolejne krajowe standardy. Komitet opiniuje projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości, a tych w 2004 r.

było kilka. Ponadto członkowie Komitetu analizowali projekty zmian w standardach międzynarodowych (MSR/MSSF) oraz w dyrektywach z zakresu rachunkowości, a także wysyłali komentarze do organizacji międzynarodowych, odpowiedzialnych za stanowienie standardów.

W sprawozdaniu komitetu podkreślono wzrost jego znaczenia na arenie międzynarodowej oraz fakt „nawiązania i zacieśnienia” współpracy z organizacjami zajmującymi się dyrektywami i standardami z zakresu rachunkowości.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama