| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzrasta minimalna akcyza na papierosy

Wzrasta minimalna akcyza na papierosy

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, w którym podwyższa do 196,16 zł minimalną stawkę akcyzy na papierosy.


ZMIANA PRAWA

Zaproponowane przez resort zmiany miałyby podwyższyć obecnie obowiązująca minimalną stawkę akcyzy na papierosy z 181,72 zł do 196,16 zł za każde 1000 sztuk.

Opodatkowanie akcyzą papierosów opiera się na systemie kwotowo-procentowym, w którym funkcjonuje również minimalna stawka akcyzy, stosowana, gdy należna kwota akcyzy wyliczona na podstawie stawek kwotowej i procentowej jest niższa od minimalnej stawki akcyzy określonej zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym. Obecnie dla papierosów wynosi ona 120 zł za 1000 sztuk i 50 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Jednak właściwa stawka wynika z rozporządzenia i wynosi dla papierosów 99,16 zł za każde 1000 sztuk i 41,32 proc. maksymalnej ceny detalicznej.

Zgodnie z upoważnieniem w ustawie o podatku akcyzowym minister finansów w drodze rozporządzenia określa minimalną stawkę akcyzy na papierosy w wysokości 90 proc. całkowitej kwoty podatku naliczanego od ceny równej najpopularniejszej kategorii cenowej. Na podstawie danych zebranych przez MF w 2008 roku najwięcej papierosów sprzedawano po cenie 287,5 zł za 1000 sztuk, co odpowiada kwocie 5,75 zł/20 sztuk. Nowa minimalna stawka akcyzy ma zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »