reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba będzie badać sprawozdania za 2009 rok

Trzeba będzie badać sprawozdania za 2009 rok

Wszystkie sprawozdania sporządzane według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą podlegały badaniu przez biegłego.

Sprawozdania finansowe za 2009 rok wszystkich jednostek, które na mocy decyzji organu zatwierdzającego stosują Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, będą podlegały badaniu przez biegłego rewidenta. Wynika to ze zmiany w art. 64 ust. 3 ustawy o rachunkowości, która obowiązuje od 1 stycznia i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań za 2009 rok.

Daniel Duda, menedżer w TPA Horwath, wyjaśnia, że jednostki, które mogą sporządzać sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, na mocy decyzji organu zatwierdzającego, wymienione są w art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości. Są to emitenci papierów wartościowych dopuszczonych, a także emitenci zamierzający ubiegać się lub ubiegający się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Liechtenstein i Islandia).

Możliwość taką mają też jednostki wchodzące w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

- Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z ustawą o rachunkowości sporządzanie przez te jednostki sprawozdań finansowych zgodnie z MSR nie jest obligatoryjne - podkreśla nasz rozmówca.

Jednak podjęcie takiej decyzji skutkuje obowiązkiem badania sprawozdania. Daniel Duda wskazuje, że od początku roku art. 45 ust. 1d ustawy o rachunkowości daje tym podmiotom możliwość rezygnacji z MSR w przypadku ustania okoliczności, z powodu których jednostki te mogą stosować MSR.

Ekspert dodaje również, że Międzynarodowe Standardy Rachunkowości mogą stosować oddziały przedsiębiorcy zagranicznego, w przypadku gdy stosuje on standardy międzynarodowe. Ustawa o rachunkowości nie precyzuje w tym przypadku możliwości rezygnacji z tych zasad.

Ważne!

W przypadku gdy roczne sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania i ogłoszenia w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, to może ona odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama