| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unijna akcyza na polskie papierosy

Unijna akcyza na polskie papierosy

Nowa ustawa akcyzowa wprowadzi wyższą akcyzę na papierosy w wysokości 64 euro na 1000 sztuk. Ta podwyżka może zmniejszyć wpływy budżetowe.

ZMIANA PRAWA

Z końcem 2008 roku skończyły się wynegocjowane przez Polskę okresy przejściowe dotyczące stawek akcyzy na papierosy. Jak wskazuje Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, nowa ustawa akcyzowa przewiduje podwyższenie stawek do poziomu wymaganego Dyrektywą Rady 92/79/EWG w sprawie zbliżenia podatków od papierosów. W konsekwencji Polska została zmuszona do zwiększenia stawki akcyzy na papierosy do minimalnego poziomu 64 euro na 1000 sztuk papierosów (1,28 euro za paczkę zawierającą 20 papierosów).

- Nowa stawka podatku na papierosy wynosi 138,50 zł za każde 1000 sztuk i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Wspomniana zmiana oznacza kolejną znaczną podwyżkę cen dla palaczy. Konsekwencją podwyżki może się okazać paradoksalnie spadek dochodów budżetowych z tego tytułu, związany z bardzo prawdopodobnym wzrostem konsumpcji nielegalnych papierosów kosztem papierosów nabywanych z legalnych źródeł - ostrzega Maciej Grela.

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »