| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Od 30 lipca 2010 r. korekta deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym urzędu kontroli skarbowej wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Należy poinformować o kolejnych kontrolach deklaracji podatkowych przeprowadzonych nawet kilka lat po zakończeniu postępowania kontrolnego.

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej). Korekta następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zasadą jest, że prawo do skorygowania deklaracji jest zawieszone na czas trwania postępowania kontrolnego w obszarze objętym tym postępowaniem. Kontrolowany może, w terminie wyznaczonym zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Jest to 7-dniowy termin, jaki przed wydaniem decyzji lub w wyniku kontroli organ kontroli skarbowej wyznacza kontrolowanemu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Organ kontroli skarbowej wskazuje stronie możliwość skorygowania deklaracji wyznaczając termin.

Jeżeli kontrolowany złoży jeszcze w czasie trwania postępowania kontrolnego korygującą deklarację obejmującą w całości stwierdzone nieprawidłowości, to postępowanie kontrolne kończy się wynikiem kontroli.

Może się jednak zdarzyć, że zaraz po zakończeniu postępowania podatnik jeszcze raz skoryguje deklaracje podatkowe. W ten sposób powstanie sytuacja, jakby postępowanie kontrolne w ogóle się nie odbyło. Mają temu zapobiegać przepisy wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 127, poz. 858). Urząd kontroli skarbowej ma wtedy prawo ponownie przeprowadzić postępowanie kontrolne.

W praktyce oznacza to, że np. zgromadzony w czasie postępowania kontrolnego materiał dowodowy może być po raz kolejny wykorzystany przeciwko pracodawcy. Urząd kontroli skarbowej będzie wiedział o tym, że podatnik przeprowadził korekty deklaracji niwelując efekty postępowania kontrolnego, ponieważ obowiązek poinformowania o takiej korekcie spoczywa na podatniku oraz równolegle na urzędzie skarbowym, w którym zostały złożone skorygowane deklaracje.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK