reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Od 30 lipca 2010 r. korekta deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym urzędu kontroli skarbowej wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Należy poinformować o kolejnych kontrolach deklaracji podatkowych przeprowadzonych nawet kilka lat po zakończeniu postępowania kontrolnego.

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej). Korekta następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zasadą jest, że prawo do skorygowania deklaracji jest zawieszone na czas trwania postępowania kontrolnego w obszarze objętym tym postępowaniem. Kontrolowany może, w terminie wyznaczonym zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Jest to 7-dniowy termin, jaki przed wydaniem decyzji lub w wyniku kontroli organ kontroli skarbowej wyznacza kontrolowanemu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Organ kontroli skarbowej wskazuje stronie możliwość skorygowania deklaracji wyznaczając termin.

Jeżeli kontrolowany złoży jeszcze w czasie trwania postępowania kontrolnego korygującą deklarację obejmującą w całości stwierdzone nieprawidłowości, to postępowanie kontrolne kończy się wynikiem kontroli.

Może się jednak zdarzyć, że zaraz po zakończeniu postępowania podatnik jeszcze raz skoryguje deklaracje podatkowe. W ten sposób powstanie sytuacja, jakby postępowanie kontrolne w ogóle się nie odbyło. Mają temu zapobiegać przepisy wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 127, poz. 858). Urząd kontroli skarbowej ma wtedy prawo ponownie przeprowadzić postępowanie kontrolne.

W praktyce oznacza to, że np. zgromadzony w czasie postępowania kontrolnego materiał dowodowy może być po raz kolejny wykorzystany przeciwko pracodawcy. Urząd kontroli skarbowej będzie wiedział o tym, że podatnik przeprowadził korekty deklaracji niwelując efekty postępowania kontrolnego, ponieważ obowiązek poinformowania o takiej korekcie spoczywa na podatniku oraz równolegle na urzędzie skarbowym, w którym zostały złożone skorygowane deklaracje.

reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama