reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2

Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2

Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych. Jego złożenie jest warunkiem zwolnienia z podatku najbliższej rodziny.

Od nowego roku dostępne są już nowe wzory formularzy SD-Z2 potrzebnych do zapewnienia sobie zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. To już trzecia wersja tego formularza od momentu wprowadzenia w 2007 roku całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny. Nowy druk odróżnić można po indeksie 3 w dolnym rogu każdej z jego stron, który pojawił się obok nazwy formularza. Poprzednia wersja formularza może być jednak stosowana nadal, i to aż do 30 września 2009 r., czyli przez najbliższe dziewięć miesięcy.

Zmiana dokonana w nowym formularzu w stosunku do wzoru dotychczas obowiązującego dotyczy objaśnień zawartych w części wstępnej formularza i związana jest ze zmianą od 1 stycznia 2009 r. przepisów ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Nowe przepisy wydłużyły z miesiąca do sześciu miesięcy termin, w którym zgłoszenie takie musi być złożone w urzędzie skarbowym. Złożenie takiego zawiadomienia to jeden z warunków zwolnienia rzeczy i prawa otrzymanych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę z podatku.

Od 1 stycznia 2009 r. przepisy przewidują, że zwolnienie z podatku stosuje się, pod warunkiem że osoby te zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Nowy termin zawiadomienia ma zastosowanie do wszystkich spadków otwartych od 1 stycznia 2009 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama