REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komputerowe bazy danych SEED, czyli system wymiany informacji dotyczących podatku akcyzowego

REKLAMA

Każdy z krajów Wspólnoty Europejskiej ma obowiązek prowadzić bazę danych SEED (System for Exchange of Excise Data – System wymiany informacji dotyczących podatku akcyzowego), która zawiera wykaz podmiotów uprawnionych do produkcji, magazynowania, przyjmowania oraz dokonywania wysyłki wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Bazy danych SEED są tworzone i zarządzane odrębnie w każdym z krajów Unii Europejskiej, a dane w nich zawarte są następnie udostępniane właściwym władzom pozostałych państw członkowskich do celów związanych z podatkiem akcyzowym.

Obowiązek stworzenia komputerowej bazy danych zawierającej wykaz podatników prowadzących skład podatkowy, miejsc zatwierdzonych jako skład podatkowy oraz zarejestrowanych handlowców został nałożony na każde z państw członkowskich Unii Europejskiej przepisem art. 15a Dyrektywy 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów podlegających podatkowi akcyzowemu, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania. Od dnia 1 lipca 2005 r. podstawę prawną do prowadzenia elektronicznej bazy danych zawierającej ww. rejestry stanowi art. 22 rozporządzenia Rady (WE) Nr 2073/2004 z dnia 16 listopada 2004 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych. Z kolei na poziomie ustawodawstwa krajowego obowiązek prowadzenia ww. bazy danych (nałożony na Ministra Finansów) wynika z art. 34 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym.

Autopromocja

Polską wersję systemu SEED stanowi baza danych, gromadząca i przetwarzająca informacje nt. prowadzących składy podatkowe, składów podatkowych i zarejestrowanych handlowców, oraz aplikacja do obsługi tej bazy. W bazie SEED rejestrowane są dane dotyczące krajowych podmiotów prowadzących składy podatkowe, składów podatkowych i zarejestrowanych handlowców, wraz ze wskazaniem m.in. miejsc prowadzenia działalności tych podmiotów oraz nadanych im numerów akcyzowych. Rejestracja ta dokonywana jest we właściwych urzędach celnych.

W okresie do października 2006 r. państwa członkowskie przekazywały sobie co miesiąc aktualne krajowe bazy danych. W związku ze zmodyfikowaniem systemu SEED, celem jego dostosowania do wymogów wersji SEEDvO, zostały zmienione zasady przekazywania danych o podatnikach prowadzących skład podatkowy, składach podatkowych oraz zarejestrowanych handlowcach.

W ramach systemu, w przypadku wprowadzenia zmian w bazie danych zapisanych na serwerze na terytorium kraju, dotyczących podmiotów krajowych uprawnionych do produkcji, magazynowania, przyjmowania oraz dokonywania wysyłki wyrobów akcyzowych, są one automatycznie przekazywane do tzw. domeny wspólnotowej Komisji Europejskiej, pozyskującej dane ze wszystkich państw członkowskich na temat wszystkich podmiotów wspólnotowych uprawnionych do produkcji, magazynowania, przyjmowania oraz dokonywania wysyłki wyrobów akcyzowych. Analogicznie, w przypadku zarejestrowania przez domenę wspólnotową faktu przesłania zmian dotyczących ww. podmiotów przez którekolwiek z państw członkowskich, informacja taka zostaje automatycznie przekazana przez domenę wspólnotową do serwerów baz danych pozostałych państw członkowskich, w tym również do serwera bazy SEED zlokalizowanej na terytorium kraju. Aktualizacje są dokonywane w ciągu 24 h od ich wystąpienia.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie nowej wersji SEED, tj. SEEDvO, stanowiącej modernizację elektronicznych baz danych, z których korzystają administracje odpowiedzialne za pobór podatku akcyzowego w każdym z krajów Wspólnoty, umożliwiło od 16 października 2006 r. przedsiębiorcom bezpośredni dostęp do aplikacji SEED-on-Europa.

SEED-on-Europa udostępniona przez Komisję Europejską zawiera część danych gromadzonych przez domenę wspólnotową i zapewnia prowadzącym działalność w zakresie wyrobów akcyzowych możliwość sprawdzenia on-line podstawowych danych na temat ich kontrahentów:

• ważności numeru akcyzowego,

• grupy wyrobów akcyzowych, które mogą oni wysyłać lub odbierać z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy,

• rodzaju prowadzonej działalności (skład podatkowy/zarejestrowany handlowiec).

Zainteresowany podmiot może uzyskać te dane poprzez wprowadzenie do aplikacji SEED-on-Europa numeru akcyzowego kontrahenta.

Dostęp do SEED-on-Europa przedsiębiorcy mogą uzyskać na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/seedcau_pl.htm

oprac. Adam Kuchta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA