reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Wypłata dywidend podlega 19-proc. CIT

Aktualizacja: 14.05.2008

Dywidenda wypłacana na rzecz podatnika przez spółkę celową za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu 19-proc. podatkiem u źródła. »

O uldze meldunkowej trzeba zawiadomić urząd

Aktualizacja: 12.05.2008

Fakt, że podatnik w sprzedanym mieszkaniu zamieszkiwał i był zameldowany od 32 lat, powoduje, że nie będzie on musiał płacić PIT od uzyskanego dochodu. Skorzysta bowiem z ulgi meldunkowej. »

Zapłata po terminie nie pozbawia prawa do odliczenia

Aktualizacja: 07.05.2008

W przypadku gdy podatnik określił termin płatności wynoszący do 14 dni, licząc od dnia zakupu albo też takiego terminu nie określił w ogóle, późniejsza płatność pozbawia podatnika możliwości zwiększenia podatku naliczonego o zwrot ryczałtu zapłaconego po tym terminie. Jeżeli natomiast strony umownie ustaliły termin dłuższy, jego ewentualne naruszenie nie pozbawia podatnika prawa do zwiększenia podatku naliczonego o zwrot ryczałtu zapłaconego. Przy czym faktyczny zwrot jest przesłanką zwiększenia podatku naliczonego. »

Można odliczyć VAT od zaniechanej inwestycji

Aktualizacja: 05.05.2008

Wydatki związane z inwestycją zaniechaną, które nie są zaliczane do kosztów podatkowych, mogą stanowić podstawę odliczenia VAT. »

Poza składem podatkowym trzeba płacić podatek

Aktualizacja: 30.04.2008

Orzecznictwo ETS wskazuje, że każda produkcja oraz posiadanie wyrobów akcyzowych, od których nie zapłacono akcyzy, poza składem podatkowym, nawet gdy jest zachowaniem nielegalnym, powoduje powstanie obowiązku podatkowego, gdyż stanowi dopuszczenie do konsumpcji. Wynika z tego, że wyprowadzenie wyrobów z procedury zawieszenia poboru akcyzy stanowi jej zakończenie. »

Do nieruchomości stosuje się wartość rynkową

Aktualizacja: 29.04.2008

Spółka osobowa może określić wartość początkową nieruchomości będących środkami trwałymi, w wysokości wartości rynkowej tych składników z dnia wniesienia wkładu. »

Ustanowienie prawa do lokalu jest wolne od VAT

Aktualizacja: 28.04.2008

Ustanowienie prawa odrębnej własności do tego lokalu, który był zasiedlony, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług. »

Promocja i reklama związana z firmą nie jest opodatkowana VAT

Aktualizacja: 25.04.2008

Czynności mające na celu promocję czy reklamę nie są opodatkowane VAT. Muszą jednak być związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Tylko wtedy od przekazywanych towarów nie trzeba zapłacić podatku - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 14 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Rz 875/07). »

Dodatkowe opłaty za wystawienie towaru w sieci sklepowej jako koszt

Aktualizacja: 23.04.2008

Czy ponoszone opłaty wymienione w opisanym stanie faktycznym mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? »

Zwolnienie z podatku nie zależy od stron umowy

Aktualizacja: 21.04.2008

Broker lub pośrednik ubezpieczeniowy nie musi pozostawać w bezpośrednim stosunku ze stronami umowy ubezpieczenia lub reasekuracji, do zawarcia której się przyczynia, aby przy świadczeniu usług mógł korzystać ze zwolnienia od VAT. »

Zapłata za wystąpienie ze spółki jest opodatkowana PIT

Aktualizacja: 16.04.2008

Podatnik, który za wystąpienie ze spółki otrzymał zapłatę od osoby wstępującej do firmy, musi od otrzymanych środków zapłacić podatek dochodowy i wykazać je w rocznym zeznaniu PIT. »

Po zapłacie podatek nie może się przedawnić

Aktualizacja: 16.04.2008

Zapłata zaległości podatkowej VAT powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego także wówczas, gdy następuje w wyniku wykonania nieostatecznej decyzji organu I instancji określającej wysokość podatku. »

Najnowsze interpretacje urzędowe. Jak rozliczać reklamacje związane z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

Aktualizacja: 15.04.2008

Zwrot towaru będącego przedmiotem WDT powinien być przez dostawcę udokumentowany fakturą korygującą WDT. W przypadku WDT dostawca nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. »

Premia pieniężna nie podlega VAT

Aktualizacja: 14.04.2008

Otrzymanie premii pieniężnej nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie należy więc wystawiać faktury VAT. »

Wystawiona faktura musi być rozliczona

Aktualizacja: 09.04.2008

Podatek wykazany w pierwotnej fakturze podlega rozliczeniu aż do momentu, gdy podatnik będzie posiadał dowód, że skutecznie wprowadził do obiegu fakturę korygującą podatek, poprzez doręczenie jej klientowi. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama