reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Korektę deklaracji VAT można składać 5 lat

Aktualizacja: 19.07.2011

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia w marcu, kwietniu i maju 2008 r. usług związanych z powypadkową naprawą samochodu ciężarowego i przyczepy ciężarowej (pojazdów nie objętych ubezpieczeniem autocasco) poprzez skorygowanie uprzednio złożonych deklaracji VAT-7. »

Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego

Aktualizacja: 18.07.2011

Czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego Klienta – w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r., należy traktować jako usługę podlegająca zwolnieniu od opodatkowania VAT? »

TK: Fiskus może w nieskończoność ściągać zaległe podatki

Aktualizacja: 14.07.2011

Przepis Ordynacji podatkowej, dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ściągać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach - jest zgodny z konstytucją - uznał 21 czerwca Trybunał Konstytucyjny. »

Oświadczenie o prawie do nieruchomości na cele budowlane a tzw. postępowanie naprawcze

Aktualizacja: 31.05.2011

Dnia 10 stycznia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, zgodnie z którą art. 51 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) nie stanowi podstawy do wydania decyzji nakładającej na inwestora obowiązek złożenia przewidzianego w art. 32 ust. 4 pkt 2) ustawy Prawo budowlane oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (sygn. II OPS 2/10). »

Można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie usług zarządzania flotą

Aktualizacja: 23.05.2011

Podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług zarządzania flotą samochodów osobowych podlega odliczeniu w pełnej wysokości na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, gdy spełniona jest podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia, tj. samochody te są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. »

Odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS

Aktualizacja: 28.04.2011

Czy odsetki od udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) pożyczek podlegają przepisom ustawy o VAT? »

Podwójna kara za ukrywanie przychodów zgodna z konstytucją

Aktualizacja: 19.04.2011

Nałożenie podatku w wysokości 75-proc. na osoby ukrywające przychody i jednoczesne ukaranie grzywną jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. »

Zmiana najmu z działalności gospodarczej na prywatny

Aktualizacja: 31.03.2011

Czy podatnik może zlikwidować działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuje lokale i rozpocząć tzw. „prywatny” najem, opodatkowując go zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5 proc. jako najem prywatny? »

Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 15.02.2011

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zakup leków od dochodu w zeznaniu rocznym. Jednym z warunków jest posiadanie zaświadczenia od lekarza specjalisty, że musi stale lub czasowo przyjmować dane leki. »

Stwierdzenie nabycia spadku a przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Aktualizacja: 07.02.2011

Dnia 13 października 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że nie jest dopuszczalna apelacja co do braku w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku wzmianki, że przyjęcie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza (sygn. akt III CZP 64/10). »

Rabat dla pracownika jako jego przychód

Aktualizacja: 02.02.2011

Czy w związku z planowanym wprowadzeniem programu lojalnościowego, adresowanego do pracowników spółki i członków ich rodzin, udzielane w ramach tego programu rabaty będą stanowiły dla nich przychód, jako częściowe nieodpłatne świadczenie, od których spółka powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? »

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód

Aktualizacja: 21.01.2011

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS). »

W jaki sposób numerować faktury, prowadząc działalność opodatkowaną VAT i zwolnioną

Aktualizacja: 03.01.2011

W przypadku gdy podatnik prowadzi oprócz działalności opodatkowanej VAT również działalność zwolnioną, nie może prowadzić odrębnej numeracji faktur dokumentujących te dwa rodzaje czynności. »

Czy w przypadku zwrotu zamówionego towaru można anulować faktury

Aktualizacja: 09.12.2010

W przypadku sporządzenia faktury dokumentującej dostawę towaru, do której nie doszło, sprzedawca ma prawo do jej anulowania, pod warunkiem że nie została wprowadzona do obrotu prawnego. »

Opłacanie składek członkowskich nie podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 15.11.2010

Opłacanie przez członków związku składek członkowskich stanowi czynność, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama