| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Interpretacje i orzecznictwo

Zmiana najmu z działalności gospodarczej na prywatny

Aktualizacja: 31.03.2011

Czy podatnik może zlikwidować działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuje lokale i rozpocząć tzw. „prywatny” najem, opodatkowując go zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5 proc. jako najem prywatny? »

Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 15.02.2011

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zakup leków od dochodu w zeznaniu rocznym. Jednym z warunków jest posiadanie zaświadczenia od lekarza specjalisty, że musi stale lub czasowo przyjmować dane leki. »

Stwierdzenie nabycia spadku a przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Aktualizacja: 07.02.2011

Dnia 13 października 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że nie jest dopuszczalna apelacja co do braku w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku wzmianki, że przyjęcie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza (sygn. akt III CZP 64/10). »

Rabat dla pracownika jako jego przychód

Aktualizacja: 02.02.2011

Czy w związku z planowanym wprowadzeniem programu lojalnościowego, adresowanego do pracowników spółki i członków ich rodzin, udzielane w ramach tego programu rabaty będą stanowiły dla nich przychód, jako częściowe nieodpłatne świadczenie, od których spółka powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? »

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód

Aktualizacja: 21.01.2011

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS). »

W jaki sposób numerować faktury, prowadząc działalność opodatkowaną VAT i zwolnioną

Aktualizacja: 03.01.2011

W przypadku gdy podatnik prowadzi oprócz działalności opodatkowanej VAT również działalność zwolnioną, nie może prowadzić odrębnej numeracji faktur dokumentujących te dwa rodzaje czynności. »

Czy w przypadku zwrotu zamówionego towaru można anulować faktury

Aktualizacja: 09.12.2010

W przypadku sporządzenia faktury dokumentującej dostawę towaru, do której nie doszło, sprzedawca ma prawo do jej anulowania, pod warunkiem że nie została wprowadzona do obrotu prawnego. »

Opłacanie składek członkowskich nie podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 15.11.2010

Opłacanie przez członków związku składek członkowskich stanowi czynność, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT. »

Czy dyrektor spółki cypryjskiej może płacić podatek dochodowy w Polsce?

Aktualizacja: 29.10.2010

Dnia 17 września 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, dotyczącą opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej (sygn.: IPPB2/415-656/10-2/MS1). »

Termin przechowywania paragonów fiskalnych

Aktualizacja: 12.10.2010

Dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w sprawie, która z pewnością zainteresuje przedsiębiorców używających w swojej działalności kas fiskalnych. Interpretacja ta dotyczyła bowiem terminu przechowywania kopii dokumentów sporządzonych przez kasy fiskalne (paragonów i raportów fiskalnych) na nośniku papierowym, tzw. rolkach (sygnatura: IPPP1-443-1338/09-2/JB). »

Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz oddziału zagranicznej spółki

Aktualizacja: 27.09.2010

Miejscem świadczenia i opodatkowania usług księgowych świadczonych na rzecz oddziału szwedzkiego przedsiębiorcy jest terytorium Szwecji, w przypadku gdy działalności oddziału nie można przypisać przymiotu stałego miejsca prowadzenia działalności. »

Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży udziałów

Aktualizacja: 06.08.2010

Dnia 9 czerwca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że w przypadku ustalenia przez strony umowy płatności ceny z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w dwóch ratach o różnych terminach płatności, przychód ze sprzedaży także powinien być rozpoznany w dwóch ratach – zgodnie z ustalonymi terminami. »

Dodatkowe opłaty za fotografowanie w muzeach

Aktualizacja: 02.08.2010

Dnia 5 marca 2010 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, iż muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie obrazów, rzeźb i innych przedmiotów wystawionych w salach ekspozycyjnych (sygn. XVII AmC 1145/09). »

Wyrok NSA dotyczący e-faktur

Aktualizacja: 21.07.2010

Dnia 20 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, iż dokument (faktura VAT, faktura korygująca VAT) otrzymany w postaci papierowej drogą elektroniczną (za pośrednictwem faxu lub poczty elektronicznej), lecz niebędący fakturą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest dokumentem uprawniającym firmę do wykazania podatku naliczonego w rejestrze VAT i do odliczenia od podatku należnego wynikającego z takiego dokumentu podatku naliczonego (sygn. I FSK 1444/09). »

Wygaśnięcie zobowiązań nie skutkuje powstaniem przychodu

Aktualizacja: 05.07.2010

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wygaśnięcie zobowiązań wobec przejmowanej spółki jawnej, nie skutkuje powstaniem przychodu. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK