Akredytacja szkoły pozwala skorzystać ze zwolnienia
REKLAMA
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
REKLAMA
Czy będą zwolnione z PIT świadczenia w postaci sfinansowanych przez pracodawcę kosztów nauki i konsultacji z języka angielskiego dla pracowników biorących udział w takich szkoleniach i oddelegowanych przez spółkę do uczestnictwa w nich?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Na podstawie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT).
Zatem należy uznać, że kwoty zapłacone przez spółkę za naukę i konsultację z języka angielskiego dla pracowników stanowią dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie zawodowe pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Należy zauważyć, że zwolnieniem objęto świadczenia przyznawane na podstawie:
n rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. nr 31, poz. 216 z późn. zm.),
n rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.).
Pracodawca zobowiązany jest ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Warunkiem zastosowania zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT jest to, by świadczenia zostały przyznane zgodnie z powołanymi rozporządzeniami.
Zgodnie z par. 2 rozporządzenia z 3 lutego 2006 r. formy kształcenia takie jak kurs, seminarium, praktyka zawodowa kwalifikowane są jako kształcenie w formach pozaszkolnych. Organizatorem szkolenia może być: publiczna lub niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatową, wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy o systemie oświaty, obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskała akredytację.
Podmioty mogą prowadzić kształcenie również bez akredytacji, ale nie zmienia to faktu, że zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy jedynie świadczeń związanych z określonymi formami kształcenia oraz prowadzonymi przez określone podmioty. Zatem podmioty organizujące kształcenie muszą posiadać akredytację kuratora oświaty, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy o systemie oświaty.
REKLAMA
Pomimo że uzyskanie akredytacji kuratora oświaty nie jest obowiązkiem i podmioty mogą prowadzić kształcenie również bez akredytacji, to jednak fakt ten nie pozostaje bez wpływu na przepisy ustawy o PIT. W związku z tym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT ze zwolnienia korzystać będą jedynie świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, jeżeli organizatorem szkolenia będzie podmiot posiadający stosowną akredytację. Natomiast w przypadku, gdy organizator szkolenia nie jest wpisany do rejestru instytucji szkoleniowych oraz nie posiada akredytacji kuratora oświaty, wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formach szkolnych i pozaszkolnych korzystać ze zwolnienia nie może.
W takiej sytuacji wartość przyznanego świadczenia stanowić będzie przychód pracownika - uzyskany ze stosunku pracy - podlegający opodatkowaniu PIT, a w związku z tym, na spółce ciążyć będą obowiązki płatnika.
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 20 września 2007 r. (nr ŁUS-II-2-415/29/07/AG)
EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat