| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Wartość szkolenia podlega opodatkowaniu

Wartość szkolenia podlega opodatkowaniu

Lekarz korzystający ze szkolenia firmy oferującej sprzęt medyczny uzyskuje dochód z innych źródeł. Będzie musiał wykazać go w zeznaniu rocznym i zapłacić z tego tytułu podatek.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Spółka prowadzi w Polsce dystrybucję sprzętu medycznego. Celem zapewnienia lekarzom odpowiedniej wiedzy oraz podniesienia ich poziomu świadomości w dziedzinie zastosowania i możliwości urządzeń, spółka organizuje wyjazdy grup lekarzy do zagranicznych centrów konferencyjnych, salonów wystawowych i fabryk spółki. W tych miejscach odbywają się prezentacje urządzeń, ich funkcjonowania oraz możliwych sposobów zastosowania. Prezentacje te mają charakter informacyjny. Czy udział w szkoleniu stanowi dla uczestnika przychód podlegający PIT?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Samo posiadanie wyjątkowej wiedzy stanowi dla podatnika przychód. Powstaniem przychodu skutkować będzie także pokrycie przez spółkę wydatków na podróż do miejsca szkolenia, zakwaterowanie i wyżywienie. Bezsprzeczny jest fakt, że gdyby spółka nie pokryła tych kosztów uczestnikowi, to uczestnik ten chcąc samodzielnie podróżować do miejsc, w których odbywają się szkolenia, musiałby je pokryć z własnego majątku.

Mając na względzie fakt, że spółki nie łączy z uczestnikami żaden stosunek prawny, to przychody należy uznać za przychody z tzw. innych źródeł. W związku z tym na spółce nie ciąży obowiązek pobrania zaliczek na PIT. Jednak spółka jest zobowiązana sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Jest to informacja PIT-8C.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. W przypadku gdy przedmiotem świadczenia są zakupione usługi, wartość świadczenia ustala się według cen zakupu.

W omawianym przypadku na spółce ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i przekazania jej podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu, w którym powinna ona wykazać wartość pieniężną przedmiotowego przychodu.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 17 września 2007 r. (nr 1472/DPC/415-78/07/PK)

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK